Článek
Pros v dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték.
„Na PRIBOR je také vázáno mnoho hypotečních smluv s variabilní úrokovou mírou, případná manipulace s PRIBORem by tak také měla negativní dopady na spotřebitele a znamenala by masové bezdůvodné obohacení bank,“ píše se v dopise.
Vyšetřete to, žádá vláda ČNB
Pros řekl, že ministerstvo financí k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci. ČNB je podle náměstka naproti tomu oprávněna podívat se na výpočet sazby i referenční banky. Poukázal na to, že ČNB svou základní úrokovou sazbu stáhla k nule, a třídenní sazba PRIBOR je přitom v současnosti 0,32 procenta.
„Víceméně sazby jsou kolem nuly, takže nám přijde, jestli náhodou to (PRIBOR) není nějak uměle nadhodnoceno,“ uvedl Pros.
Náměstek v dopise nevznesl obvinění vůči žádné osobě či organizaci. Poukázal nicméně na článek v deníku Hospodářské noviny z 24. března, který se týká udržování úrokových sazeb na uměle vysoké úrovni. Podle článku problém se sazbou PRIBOR spočívá v tom, že si ji banky stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje. V článku se také uvádí, že podle Prose hodnota sazby PRIBOR neodpovídá podmínkám na trhu.
ČNB: Zabýváme se tím
Česká národní banka dopis z ministerstva financí dostala. „Dopis máme a zabýváme se jím,“ řekl mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Později banka uvedla, že pro prošetřování možné manipulace se sazbou PRIBOR, o nějž žádá ministerstvo, nevidí důvod.
Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. V současnosti jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.
Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard Kč).