Hlavní obsah

Banky mohly neoprávněně rýžovat na zmanipulované sazbě, tvrdí vláda

Praha
Aktualizováno

Ministerstvo financí požádalo Českou národní banku (ČNB) o vyšetření možné manipulace s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR, od jejíž výše se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů. Podle dopisu náměstka ministra financí Martina Prose pro centrální banku ministerstvo předpokládá, že podezření na manipulaci se sazbou mají reálný základ, a domnívá se, že ČNB by je měla důkladně vyšetřit. ČNB uvedla, že o podezření na manipulace nemá žádné informace.

Foto: Milan Malíček, Právo

Článek

Pros v dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték.

„Na PRIBOR je také vázáno mnoho hypotečních smluv s variabilní úrokovou mírou, případná manipulace s PRIBORem by tak také měla negativní dopady na spotřebitele a znamenala by masové bezdůvodné obohacení bank,“ píše se v dopise.

Vyšetřete to, žádá vláda ČNB

Pros řekl, že ministerstvo financí k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci. ČNB je podle náměstka naproti tomu oprávněna podívat se na výpočet sazby i referenční banky. Poukázal na to, že ČNB svou základní úrokovou sazbu stáhla k nule, a třídenní sazba PRIBOR je přitom v současnosti 0,32 procenta.

„Víceméně sazby jsou kolem nuly, takže nám přijde, jestli náhodou to (PRIBOR) není nějak uměle nadhodnoceno,“ uvedl Pros.

Náměstek v dopise nevznesl obvinění vůči žádné osobě či organizaci. Poukázal nicméně na článek v deníku Hospodářské noviny z 24. března, který se týká udržování úrokových sazeb na uměle vysoké úrovni. Podle článku problém se sazbou PRIBOR spočívá v tom, že si ji banky stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje. V článku se také uvádí, že podle Prose hodnota sazby PRIBOR neodpovídá podmínkám na trhu.

ČNB: Zabýváme se tím

Česká národní banka dopis z ministerstva financí dostala. „Dopis máme a zabýváme se jím,“ řekl mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Později banka uvedla, že pro prošetřování možné manipulace se sazbou PRIBOR, o nějž žádá ministerstvo, nevidí důvod.

Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. V současnosti jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard Kč).

Výběr článků

Načítám