Článek
Loni lidé v Česku uzavřeli přes 51 tisíc hypotečních smluv v celkovém objemu téměř 73 miliard korun. "K řešení formou vlastnického bydlení se rozhodnou občané, jejichž příjmy umožňují splácet alespoň průměrnou hypotéku 1,5 miliónu korun s měsíčním nákladem okolo 8500 Kč," uvedl zástupce ředitele úseku financování nemovitostí ČS Pavel Kühn.
Na rozvoj hypoték mají příznivý vliv také nízké úrokové sazby a očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty na bytovou výstavbu od roku 2008.
Rovněž podle generálního ředitele Hypoteční banky Jana Sadila bude plánovaná deregulace nájemného jednou z příčin zvýšeného zájmu o hypoteční úvěry. Sadil očekává, že objem nových hypoték občanům dosáhne okolo 85 miliard korun.
"Deregulace je správným krokem. Regulace nájemného totiž výrazně deformuje trh nájemního i vlastnického bydlení s nepříznivými dopady na ceny nemovitostí i výši tržního nájemného," konstatoval Sadil.
Čeká se jen na podpis Klause
Zákon o deregulaci nájemného již schválila Poslanecká sněmovna a čeká už jen na podpis prezidenta Václava Klause. Nájemné v bytech s regulovanými činžemi se má zvyšovat od ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta ročně. Týkat se to bude 750 tisíc bytů, tedy pětiny bytového fondu.
Většina politiků považuje takový růst činží za rozumný kompromis mezi představami nájemníků a nájemců. Jak ale včera v České televizi prohlásil předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček, ani změna legislativy není důvodem, aby 3000 českých majítelů domů stáhlo své stížnosti na ČR, které podali k Evropskému soudu pro lidská práva.
"Když zákon prezident podepíše, požádáme o názor Ústavní soud," sdělil Šimeček. Ten trvá na tom, že měsíční nájemné by se mělo už teď pohybovat mezi 62 až 135 korunami za metr čtvereční, aby se nájemcům zajistil požadovaný zisk.