Článek
Během dvanácti měsíců loňského roku banka utrpěla čistou ztrátu 7,8 miliard dolarů, zatímco v roce 2006 vydělala 7,5 miliard. Součástí ztráty jsou i odpisy 14,1 miliardy dolarů investic do rizikových hypoték.
Jen v posledním čtvrtletí loňského roku banka utrpěla ztrátu 9,83 miliard, což je největší čtvrtletní ztráta v historii tohoto domu. V říjnu přitom odstoupil výkonný ředitel banky Stan O´Neil kvůli chybným hospodářským výsledkům. Jeho nástupce John Thain, který dříve stál v čele Goldman Sachs, kterýžto ústav nebyl jako jeden z mála hypoteční krizí postižen, uvedl, že výsledky byly „neakceptovatelné“. Dodal ale optimistická slova: „Nemyslím si, že můžete předpokládat další problémy z spojené s tímto výkyvem.“
Další dvě banky, které utrpěly velké ztráty v tomto sektoru - Citigroup a JP Morgan - tento týden také oznámily odpisy na investicích v rizikové oblasti zákazníků, kteří by normální úvěr od banky nedostali. Čistá ztráta Citigroup, která patřila k nejvíce postiženým bankám, činila v posledním čtvrtletí loňského roku několik miliard. Její šéf padl.
Podle posledních údajů se ukazuje, že ztráty všech postižených byly ještě větší, než se původně uvádělo, což je důvod aktuálních odpisů.
Záchrana přichází z Arábie a Asie
Merrill Lynch podobně jako další ústavy přežil jen proto, že dostal finanční injekci od ekonomik z Asie a Blízkého východu, které jsou bohaté na hotovost. V úterý ústav přiznal, že získal z několika zdrojů 6,6 miliardy. Peníze poskytly především kuvajtský úřad pro investice, korejská investiční korporace a privátní saúdskoarabský fond. Ze stejných oblastí získaly investice i Citigroup, UBS a Morgan Stanley.
Trh rizikových hypoték patřil v posledních několika letech v USA k nejvíce rostoucímu, což souviselo s boomem stavby domů. Protože ale sazby v USA v posledních dvou letech rostly, mnozí z lidí, kteří si vzali rizikové úvěry, nebyli schopni hypotéku splácet. V prvních letech měli zajištěný nízký úrok, ale pak se sazba stanovila aktuálně. |
Ztráty bank a finančních společností na rizikových hypotékách
- Merrill Lynch - 22,1 miliardy
- Citigroup - 18 miliard
- UBS - 17,5 miliardy
- Morgan Stanley - 9,4 miliardy
- HSBC - 3,4 miliardy
- Bear Stearns - 3,2 miliardy
- Deutsche Bank - 3,2 miliardy
- JP Morgan Chase - 3,2 miliardy
- Bank Of America - 3 miliardy
- IKB - 2,6 miliardy
- Barclays - 2,6 miliardy
- Royal Bank Of Scotland - 2,6 miliardy
- BNP Paribas - 2,1 miliardy
- Freddie Mac - 2 miliardy
- Wachovia - 1,1 miliardy
- Credit Suisse - 1 miliarda
- Částky v dolarech
- Zdroj BBC ze zpráv společností