Článek
Agrofert podnikatele Andreje Babiše v lesnictví už působí. Podle ÚOHS fúzující firmy nebudou mít na žádném z trhů ani čtvrtinový podíl. „Úřad má rovněž za to, že v oblasti lesního hospodářství působí značný počet soutěžitelů, jež se ucházejí o zakázky na komplexní či jednotlivé lesnické služby a disponují dostatečnými kapacitami k uspokojení poptávky po lesnických službách na celém území České republiky,“ uvedl Petr.
Less & Forest skončila v úpadku loni na podzim s povolením reorganizace a Agrofert je jedním z členů věřitelského výboru. Less & Forest byla členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR, v roce 2012 činily její výnosy 4,14 miliardy korun. Less & Forest hospodařila na čtvrtině státních lesů.
Letos v červnu vybraly Lesy ČR nové dodavatele na 32 jednotek po zkrachovalé firmě, osm z nich nyní obhospodařuje firma z Babišova holdingu Uniles.
Posílení lesnických aktivit
Tuto firmu získal Babiš před dvěma lety společně s jinou společností Wotan Forest. Chtěl i Less & Forest, na transakci se však nedohodli. Koupí podniku chce Babiš posílit lesnické aktivity v těžební, pěstební a logistické činnosti.
Do společnosti Nový Forest se převedla provozní aktiva a pokračuje v provozní činnosti. V původní Less & Forest zůstal majetek, pohledávky a spory. Věřitelé mají být uspokojováni z obou těchto společností. Do insolvenčního řízení se jich přihlásilo 1497 s více 1600 pohledávkami.
Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 miliónů korun a závazky z bankovních záruk přibližně 493 miliónů korun. Lesy ČR si vůči Less & Forest nárokují pohledávky ve výši zhruba 1,3 miliardy korun.