Hlavní obsah

Babišova manželka opustila vedení firmy, která vlastní Čapí hnízdo

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika Babišová rezignovala na post v představenstvu firmy Imoba, která vlastní areál Čapí hnízdo. Informuje o tom deník E15. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné padesátimiliónové dotaci na Čapí hnízdo jsou obviněni Babiš, jeho manželka, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.

Foto: Martin Weiser, ČTK

Andrej Babiš s manželkou Monikou při návštěvě Německa

Článek

Babišová odstoupila z představenstva na vlastní žádost 23. května. Důvod rezignace společnost Imoba na dotaz deníku E15 nesdělila. Dva týdny předtím Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy vyzval Imobu, aby dotaci na Čapí hnízdo dobrovolně vrátila. Firma tak učinila na konci června.

Imoba je součástí skupiny SynBiol. Jediným akcionářem SynBiolu byl do loňského února Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů tehdy vložil akcie SynBiolu spolu s akciemi holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Imoba v minulosti patřila pod Agrofert, Čapí hnízdo koupila v roce 2013.

Čapí hnízdo
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimiliónovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Podle právníka Aleše Rozehnala z advokátní kanceláře Rozehnal & Kuchař na systému volby nástupce Babišové záleží, jestli bude mít Babiš šanci Imobu dál ovládat.

„Pokud by totiž měl Andrej Babiš nějaký vliv na jeho výběr a následnou volbu, byl by stále ovládající osobou korporace. Pak by ale nesplnil podmínku stanovenou v zákoně o střetu zájmů,” sdělil deníku Rozehnal. Statuty Babišových svěřenských fondů nejsou veřejné.

Výběr článků

Načítám