Článek
BP, Chevron, Exxon Mobil, Shell a TotalEnergies. Pětice těchto firem loni významně těžila z prodeje vysoce drahých energií (ropa, plyn), z čehož se mimo jiné mohli díky vysokým dividendám radovat i akcionáři. Dohromady za celý rok 2022 tyto společnosti vykázaly zisk asi 199 miliard dolarů, napsala Reuters.
Ba co víc, očekává se, že masivní zisky budou společnosti generovat i tento rok, byť by jejich celková výše měla klesnout na 158 miliard dolarů (zhruba 3,5 bilionu Kč), a to zejména kvůli slabším cenám energií a obavám z inflace, odhadují analytici společnosti Refinitiv. Zároveň podotkli, že to je stále výrazně více než dosavadní rekordní zisk z roku 2011.
Tučné zisky pomohly firmám snížit jejich dluhy, dohromady o 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč). Dluhy podnikům vzrostly zejména v období koronavirové pandemie, v roce 2020 dosáhl jejich souhrnný dluh historického maxima 270 miliard dolarů (téměř 6 bilionů Kč).
Britští poslanci grilovali ropného giganta, stále neprodal podíl v Rosněfti
Ne všechen zisk však těmto ropným či plynárenským gigantům zůstane. Na jejich „válečný výdělek“ si došláply vlády po celém světě prostřednictvím uvalení speciální daně z neočekávaných zisků neboli windfall tax.
Například britská firma Shell musela za loňské zisky zaplatit 2,4 miliardy dolarů (52,9 miliardy Kč) na dodatečných daních v evropských zemích včetně Velké Británie. Americká společnost Exxon Mobil zase nedávno uvedla, že neočekávané daně po celém světě by ji měly v tomto roce vyjít minimálně na dvě miliardy dolarů.
Nicméně třeba jen za druhé čtvrtletí loňského roku firma Shell vykázala zisk ve výši 11,5 miliardy dolarů (253,4 miliardy Kč), což je rekordní výdělek za jeden kvartál. Za stejné období si připsala firemní rekord také Exxon Mobil, když oznámila ještě vyšší zisk než Shell, a sice 17,9 miliardy dolarů (394,3 miliardy Kč).