Článek
Množství rakovinotvorných látek, které vypouštějí podniky, se v Česku meziročně mírně snížilo, a to již podruhé. Zvýšilo se však množství takzvaných endokrinních látek, tedy těch, které poškozují hormonální soustavu člověka, dále množství látek poškozujících ozónovou vrstvu Země a rovněž dioxinů, uvedlo sdružení.
Nejvíce znečišťovatelů pochází zejména z krajů Moravskoslezského, Ústeckého, Středočeského a také z Vysočiny.
„Za rok 2015 zůstalo pořadí podobné jako předchozí, ale přece jen došlo ke změnám. Spolana Neratovice, která byla loni skokanem roku a námi označena za největšího znečišťovatele za rok předchozí, své místo ještě upevnila, protože zvýšila celkové emise látek potenciálně karcinogenních," řekl odborník Arniky Jindřich Petrlík.
Skokanem jsou Kovohutě z Mníšku pod Brdy
Vypustila jich o 6,5 tuny ročně více. Stejně tak vzrostl podíl Spolany na celkovém množství mutagenních látek, které ovlivňují DNA. „Změnilo se i hodnocení nebezpečnosti jedné z látek, které Spolana vypouští, a to je trichlorethylen. Tato látka je nově hodnocena jako prokazatelně rakovinotvorná pro člověka,” doplnil.
Za nového „skokana roku” označili ekologové Kovohutě holding DT v Mníšku pod Brdy, které zvýšily množství dioxinů v odpadech. Do první desítky největších původců dioxinů se řadí i tři spalovny odpadů firmy SITA CZ – v Trmicích, Zlíně a v Ostravě.
Za dalšího velkého znečišťovatele považuje Arnika laminátovnu Peter GFK, s. r. o., v Trhovém Štěpánově na Benešovsku, která vypustila ročně o téměř 12 tun více potenciálně rakovinotvorného styrenu. Emise styrenu v ČR meziročně navíc mírně vzrostly celkově. Arnika upozornila, že zatímco Synthos Kralupy nad Vltavou tyto emise snížil o zhruba tři tuny, laminátovna Peter GFK je zvýšila.
Vycházejí z údajů samotných firem
V podílu na emisích látek, které mohou způsobit rakovinu, vzrostl styren proti formaldehydu. Například dřevozpracující provozy v Lukavci na Vysočině dosáhly míry emisí formaldehydu jihlavského Kronospanu. Mezi největší pražské znečišťovatele se řadí Ústřední čistírna odpadních vod, spalovna odpadů v Malešicích s dioxiny a rtutí a provoz firmy Cofely, a. s., v Praze 4, kde došlo k havarijnímu úniku halonů zřejmě z hasicího zařízení.
Arnika vychází z údajů, které podniky samy nahlašují do národního Integrovaného registru znečišťování. Za loňský rok to bylo 1770 podniků, meziročně jich přibylo sedmdesát.
Nová data jsou ode dneška k dispozici v nové interaktivní aplikaci Znečišťovatelé pod lupou. Lidé si mohou odtud zjistit i krajské žebříčky. Arnika vyhlašuje registr podvanácté.