Článek
"Sokolovská uhelná je diskriminována, v jejich smlouvách je nárůst cen, za které uhlí ČEZu dodává, minimální a navíc je zastropen," řekl ve čtvrtek Pecina s tím, že pokud energetický obr vše napraví, případná pokuta jej mine.
"Chceme, aby se choval ke všem stejně a aby nedocházelo k obohacení dominanta," podotkl Pecina. Za první letošní půlrok vyčíslil Pecina částku, o níž se ČEZ kvůli nevýhodným smlouvám se Sokolovskou uhelnou obohatil, na zhruba 20 miliónů korun.
"Každý měsíc tato částka narůstá," řekl Pecina. Pokud ČEZ nápravu odmítne, nebude antimonopolní úřad přivírat oči. "Máme možnost uložit sankce," dodal Pecina. Jejich výše by se odvíjela podle částky, o níž se ČEZ obohatil.
Antimonopolní úřad se podle Peciny pravidelně zabývá trhy, kde působí dominanti, před nedávnem šetřil například plynárenskou společnost RWE, která dostala od úřadu pokutu ve výši 370 miliónů korun. [celá zpráva]
ČEZ byl pokutován již v minulosti
Kvůli porušení soutěžního práva dostal ČEZ již v minulosti dvakrát pokutu. V lednu 2000 uložil ÚOHS firmě zaplatit deset miliónů korun za zneužití dominantního postavení. Toho se ČEZ údajně dopustil o rok dříve tím, že bez objektivního důvodu znevýhodnil při odběru uhlí jednoho ze čtyř dodavatelů - Mosteckou uhelnou společnost. V odvolacím řízení byla pokuta antimonopolním úřadem snížena na 7,5 miliónu korun. Rozhodnutí úřadu později potvrdil i soud, k němuž se ČEZ odvolal.
Druhou vysokou pokutu 7,5 miliónu korun udělil ÚOHS v lednu 2003. Důvodem byly vývozní smlouvy, které obsahovaly ujednání o zákazu zpětného dovozu exportované elektřiny. Podle ÚOHS tak firma omezila přístup ostatním soutěžitelům na trh. Po neúspěšném odvolání zástupci ČEZ oznámili, že se obrátí na soud.