Článek
Například bývalý předseda dolní parlamentní komory Radek Vondráček (ANO) navrhoval projednávání přerušit, aby koalice mohla s opozicí najít jiné řešení.
„Jediná cesta je tuto cestu opustit,“ uvedl Vondráček na adresu koaličního návrhu, když vybízel vládní strany k dohodě s opozicí.
Zástupci hnutí ANO a SPD avizovali, že příští rok zvyšování hranice pro odchod do penze zruší, pokud se stanou vládními stranami. Jurečka naproti tomu reformu hájil poukazováním na nutnost stabilizovat penzijní systém.
Jurečka: Důchodový věk se ustálí na 67 letech
Spor o důchodový věk
Do systému zároveň k novele zákona o důchodovém zabezpečení, jenž reformu obsahuje, nadále přibývaly pozměňovací návrhy. Jenom místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový ministr práce a sociálních věcí za hnutí ANO Aleš Juchelka jich předložil devět. Týkají se například změny valorizace důchodů nebo jednoho z hlavních pilířů reformy, kterým je prolomení hranice 65 let u věku pro odchod do důchodu.
Vládní koalice chce v navyšování pokračovat i poté s tím, že by od ročníku narození 1966 rostla o měsíc za rok. K novému zastropování by došlo na 67 letech pro ročníky narozené v roce 1989 a později. Juchelka chce v návrhu zachovat zastropování na 65 letech.
Novela má dále přinést třeba změny ve výchovném, zavést rodinný vyměřovací základ, podle nějž se bude vypočítávat důchod rodičům za dobu rodičovské dovolené a pečujícím o nemocné členy rodiny, a snížit výpočet nově přiznaných důchodů.
Projednávání bude pokračovat v pátek dopoledne. Pokud reformu poslanci v tomto čtení odsouhlasí, čeká je ještě jedno čtení. Pak by v případě úspěchu měl vládní návrh odejít do Senátu.