Článek
”ČOI zajistila v loňském roce celkem 25 560 falzifikátů značek Sneaker, Man Sneaker a Sneaker Lady,” řekl Novinkám mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Na dalších místech v počtu zadržených padělků jsou podle údajů inspekce značky George Gina & Lucy (2 956 kusů) a Burberry (1 633 kusů) a Adidas (1 567 kusů). Padělků dalších světově známých značek jako Lacoste, Louis Vuitton nebo Diesel zabavili inspektoři méně než tisíc kusů.
Pracovníci ČOI se podle Fröhlicha při kontrole stánků setkávají i s originály značek Sneaker, evidují ale pouze množství padělků, takže si netroufá odhadovat, jaký je poměr padělků k originálům.
Nové značky
Ochrannou známku Sneaker (anglické slovo pro tenisky) si podle webu Úřadu průmyslového vlastnictví registrovala v roce 2012 firma Bernd Hummel Holding se sídlem v Německu. Známky Man Sneaker a Sneaker Lady má od roku 2009 registrovaná firma Virginia z Brna. Podle informací Novinek se originály i padělky značek Sneaker vyrábějí v Asii.
Přihlášku s registrací velmi podobně znějících známek Man´s Sneaker a Ladies Sneaker má přitom od začátku letošního roku na úřadu firma Ellasun z Prahy s asijským majitelem.
Jak ČOI při kontrole rozezná padělky od originálů?
„Inspektoři jsou proškoleni často přímo zástupci majitelů práv duševního vlastnictví, ať už jde o Adidas, Diesel, nebo Sneaker, jak poznat originál od falzifikátu. Každý výrobce mívá určitý specifický typ například umístění značky, vyšití nebo stylu střihu. Ve finále, kdy je výrobek porušující práva duševního vlastnictví zajištěn v centrálním skladu ČOI, má ještě konečné slovo majitel ochranné známky, který jako poslední posuzuje a sám nejlépe ví, zda se skutečně jedná o falzifikát,” dodal Fröhlich.
ČOI loni prodejcům padělků uložila přes 1 300 pokut za celkem 12 miliónů korun. [celá zpráva]