Článek
Červnovou inflaci tlumilo meziměsíční zlevňování pohonných hmot a pravděpodobně také oděvů, obuvi a výrobků pro domácnost. Mírný růst cen očekáváme v kategoriích bydlení a potravin, nejsvižnější pak bude zdražování u rekreací a také stravování a ubytování," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
„V souhrnu podle našeho odhadu cenová hladina meziměsíčně narostla o 0,3 procenta, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,5 procenta,“ dodal.
Analytici Raiffeisenbank naopak předpokládají mírné zrychlení inflace na 2,7 procenta.
„Z pravidelného šetření průměrných cen vybraných výrobků Českým statistickým úřadem totiž vyplývá, že u většiny sledovaných položek došlo k meziměsíčnímu nárůstu cen. Ačkoli ceny pohonných hmot v meziměsíčním srovnání klesají, tak meziročně přispívají k vyšší inflaci, jelikož v minulém roce ceny na čerpacích stanicích byly ještě na nižších úrovních. Dynamika růstu cen ve službách se bude nejspíše pohybovat v intencích celého letošního roku okolo pěti procent, a zůstane tak nadále jednou z hlavních oblastí, kde se inflaci ještě nepodařilo zkrotit,“ uvedli. Proti květnu se podle nich spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta.
Česká národní banka (ČNB) ve své jarní prognóze očekává v červnu meziroční inflaci 2,4 procenta. Predikce byla vypracována na počátku května, pro květen se očekávala inflace 2,5 procenta.
Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod deset procent se dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 procenta, v únoru dosáhla dvouprocentního cíle ČNB, ale po dvou měsících znovu vzrostla k horní hranici tolerančního pásma centrální banky. Za celý letošní rok očekává ČNB průměrnou inflaci 2,3 procenta, podle prognózy ministerstva financí bude 2,7 procenta.