Hlavní obsah

Ameriku čeká nabídkový šok

4:18
4:18

Poslechněte si tento článek

Americká ekonomika se připravuje na nabídkový šok v důsledku vysokých cel uvalených na Čínu, druhou největší ekonomiku světa. Do poloviny května totiž budou tisíce velkých i malých společností potřebovat doplnit zásoby, zejména z Číny. Obchod mezi Spojenými státy a Čínou ale prudce klesá, a tak maloobchodníci varují před prázdnými regály a zdražováním.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Od té doby, co Spojené státy na začátku dubna zvýšily cla na Čínu na 145 procent (u některých produktů ještě výše), se nákladní přeprava podle jednoho z odhadů prudce propadla, a to možná až o 60 procent, informovala agentura Bloomberg. Tak drastické snížení dovozu zboží od jednoho z největších obchodních partnerů USA brzy pocítí i mnoho Američanů.

Velcí maloobchodníci jako Walmart nebo Target na společném setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem minulý týden sdělily, že spotřebitelé pravděpodobně zažijí prázdné regály a vyšší ceny.

Trump sice v posledních dnech naznačil, že je nakloněn určité flexibilitě ohledně dovozních tarifů uvalených na Čínu a další země, zároveň ale může být příliš pozdě na to, aby zastavil nabídkový šok, který by se mohl promítnout do celé americké ekonomiky a mohl by se protáhnout až do Vánoc.

„Hodiny tikají,“ řekl Bloombergu Jim Gerson, prezident společnosti The Gersons Companies, která dodává sváteční dekorace a svíčky pro velké americké maloobchodníky. Společnost se sídlem v Kansasu získává více než polovinu svých produktů z Číny a v současnosti má v Číně asi 250 kontejnerů čekajících na odeslání. „Musíme to vyřešit. A doufejme že velmi brzy,“ dodal Gerson.

Je to embargo, jsme paralyzováni, zní od obchodníků

Americká cla na Čínu přišla v kritické době pro maloobchodní průmysl. V březnu a dubnu začínají dodavatelé navyšovat zásoby na druhou polovinu roku, aby vyhověli vyššímu objemu objednávek spojených s návratem žáků do škol a Vánoci. Pro mnoho firem by první sváteční zboží mělo vyrazit na loď směřující do USA zhruba za dva týdny.

„Jsme paralyzováni,“ přiznal Jay Foreman, generální ředitel floridského výrobce hraček Basic Fun, který zásobuje velké maloobchodní zákazníky, jako jsou Amazon nebo Walmart. Cla jsou podle něj „de facto embargem“. Očekává, že zákazníci, kteří své objednávky zatím jen pozastavovali, je brzy začnou rušit, pokud tarify uvalené na Čínu zůstanou po delší dobu stejně vysoké.

„Nacházíme se v období, kdy jsou škody ještě zvládnutelné, ale každý týden se jejich úroveň bude zvyšovat,“ dodal Foreman, jehož společnost generuje tržby ve výši asi 200 milionů dolarů (4,4 miliardy Kč) ročně a zhruba 90 procent produktů dováží z Číny.

Hrozící nabídkový šok přiměl ekonomy revidovat své inflační výhledy, protože nedostatek na straně nabídky by mohl tlačit ceny výše. Šéfové firem tvrdí, že cenovky na zboží z Číny by se u některých položek mohly zdvojnásobit. Výrazné zdražení by navíc přišlo v době, kdy se spotřebitelská nálada v USA prudce zhoršuje.

Trump to může vyřešit ze dne na den

Foremanovi posledních několik týdnů připomíná koronavirovou pandemii, byť jsou zde zásadní rozdíly. Covidový lockdown byl sice také šokem, ale globální dodavatelské řetězce se poměrně rychle zotavily a několik sektorů, včetně hraček, nakonec skončilo s hospodářsky rekordními roky.

Zato období Trumpových cel má potenciál „být zrádnější, protože čím déle to bude trvat, tím katastrofálnější to bude,“ myslí si. Na druhé straně covidová doba vyvolávala nejistotu především ohledně toho, jak dlouho bude pandemie trvat, zatímco Trump může cla zrušit ze dne na den. „Přetrvávající účinky by mohly být horší. Řešení by však mohlo přijít mnohem rychleji,“ uzavřel Foreman.

Výběr článků

Načítám