Článek
Peníze obdržely automobilky Ford Motor, Chrysler Group a General Motors. Američané dlouhodobě deklarují, že chtějí snížit závislost na ropě, kterou musejí z větší části dovážet. Ropa do USA směřuje i ze zemí, které se Spojenými státy neudrží zrovna přátelské vztahy. Snaha zvýšit podíl hybridních vozů a elektromobilů na celkovém počtu automobilů má pomoci závislost na zahraniční ropě snížit.
Obama navrhl, aby v USA vznikla základna výroby bateriových článků, která vytvoří i desítky tisíc pracovních příležitostí.
"Jestliže chceme snížit závislost na ropě, dát Američanům znovu práci a zajistit, aby byl náš průmysl znovu jedním z nejlepších na světě, pak musíme vyrábět moderní a efektivní vozidla budoucnosti," uvedl Obama v poznámkách připravených ke zveřejnění v Elkhartu ve státě Indiana.
Zatím se baterie vyrábějí hlavně v Asie
Výroba baterií pro vozidla na bázi nejmodernějších technologií je prakticky celá v asijských zemích. Zástupci Bílého domu a ministerstva energetiky uvedli, že peníze ze schváleného programu půjdou na celkem 48 projektů v 25 státech americké unie.
Firmy, které sídlí v USA, dostanou 1,5 miliardy dolarů na výrobu baterií a komponentů, peníze ale využijí i na zlepšení recyklace baterií. Dalších 500 milionů dolarů je částka, která půjde na výrobu elektrických motorů a dalších součástí, které tvoří hnací ústrojí vozu. Zbylých 400 milionů je na testování plně elektrických vozů a hybridních automobilů, které se dobíjejí ze zásuvky.
Elektromobily se objeví na trhu postupně
Bateriové systémy pro nový elektromobil Chevrolet Volt, který začne v příštím roce vyrábět General Motors, dodá jihokorejská společnost LG Chem. Na to je vyčleněno asi 151 milionů dolarů.
Partnerství mezi společností Johnson Controls a francouzským podnikem Saft bude dodávat kompletní bateriový systém pro první elektromobil od Forda, který se má začít vyrábět v roce 2012. Tento podnik získá asi 299 milionů dolarů.
Chrysler spolupracuje se společností A123 Systems a měl by z programu získat zhruba 249 milionů dolarů.