Článek
Hodnota zakázky je asi 16 milionů korun. Ostroj chce ale v USA uspět hlavně v tendrech na dodávky celých důlních výztuží, kde se cena zakázek podle ředitele divize Důlní a průmyslové technologie Martina Čmiela pohybuje okolo 1,25 miliardy korun.
„Táhla, která expedujeme, jsou náhradními díly pro mechanizované výztuže, které právě chceme do budoucna dodávat do Spojených států jako hotové komplety. Současně bychom ale chtěli být i podporou, tedy dodávat kvalitní náhradní díly pro všechny hlubinné doly ve Spojených státech,“ popsal Čmiel.
Americký trh si firma vybrala proto, že ho považuje v současnosti za nejperspektivnější, alespoň co se týká investic do hlubinné těžby uhlí. A věří, že to tak bude minimálně dalších 30 let. Proto ve spolupráci s americkou firmou Swanson Industries vyvinula a úspěšně otestovala prototyp části mechanizované výztuže přizpůsobené specifickým požadavkům amerického trhu. Výrobek pak obě společnosti prezentovaly na veletrhu v Las Vegas a nyní se s ním chystají prorazit v blížících se tendrech amerických těžařů. Ten nejbližší se uskuteční už zkraje příštího roku.
„Máme tam velkou šanci uspět. S naší dlouholetou tradicí, zkušenostmi a referencemi určitě máme možnost dodávat tam tato zařízení dalších mnoho let,“ vysvětlil Čmiel s tím, že kromě mechanizovaných výztuží se opavská firma chystá za Atlantikem nabízet také žlaby k porubovým dopravníkům a kompletní porubové a podporubové dopravníky.
Ostroj dodával mechanizované důlní výztuže primárně do OKD, zkraje tohoto tisíciletí začal s jejich prodejem také na Ukrajinu, do Ruska či do Kazachstánu. Poslední dodávku udělala firma s téměř 800 zaměstnanci v roce 2022, ještě před vypuknutím války na Ukrajině, do Ruska. Nyní se k produkci důlních strojů a zařízení pro těžbu uhlí pod povrchem vrací.