Článek
Spor se týkal převzetí firmy Orco Property Group, kterým údajně Vítek připravil žalobce o více než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun). Server Lidovky.cz uvedl, že žalobci jsou rozhodnutím zklamáni, protože soud nerozhodoval o opodstatněnosti či legitimitě žaloby. Proti rozhodnutí je možné odvolání. Obě strany spolu vedou i další spory.
Jádrem sporu bylo podle dřívějších informací Deníku N ovládnutí Orco Property Group Vítkem. Podle žaloby poté, co část podílu ve skupině získal Kingstown Capital Management, Vítek vymyslel plán, jak skupinu skrytě ovládnout. Poté vytuneloval její nejhodnotnější části, přičemž nemovitosti prodával pod cenou třetím subjektům, které podle žaloby skrytě ovládal. Žalobci, kterými jsou společnost Kingstown a firmy Investhold LTD a Verali Limited vlastněných Čmejlou a Divišem, požadovali po Vítkovi kolem 70 miliard korun, což byl trojnásobek údajné škody. Vedení CPI Property Group však jakákoliv obvinění od začátku odmítalo.
Do války miliardářů může být zapleten i bývalý šéf společnosti ČEZ
Americký soud rozhodl bez slyšení už v přípravné fázi. Podle CPI uvedl, že ve sporu není příslušný a není legitimní důvod pro výběr tamních soudů. Ve věci příslušnosti odkázal přitom na lucemburský soud, kde žalobci podali žalobu už v roce 2015.
„Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás,” uvedl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček. Developerská skupina proto podle něj tento případ uzavírá.
„Naši klienti se zavázali, že v této věci dosáhnou spravedlnosti,” řekl serveru právní zástupce žalobců Matthew L. Schwartz. Připustil, že ve hře jsou všechny možnosti včetně odvolání.
Převzetí Orco Property Group Vítkem řešila i česká policie. Letos v červnu odložila po více než roce trestní oznámení, podle kterého Vítek podvodem své obchodní partnery Čmejlu a Diviše připravil o více než devět miliard korun. Kriminalisté nezjistili skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu. Obě strany spolu vedou i další spory. Například letos v červnu společnost Kingstown podala žalobu na CPI kvůli údajným pomluvám v médiích.
Policie odložila oznámení na miliardáře Vítka
Diviš a Čmejla jsou jedněmi z obžalovaných v kauze MUS, kterými se zabývají švýcarské i české soudy. Ve Švýcarsku byli v roce 2013 odsouzeni k trestům vězení za podvodné ovládnutí a tunelování bývalé státní firmy, proti výši trestu se odvolali. Švýcarský federální trestní soud začne snížení trestů projednávat v pondělí.
CPI Property Group se sídlem v Lucembursku vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.