Článek
Šest lodí původně mířilo na jih Afriky k mysu Dobré naděje a Asii, zatímco jedna další měla namířeno do Kolumbie. Všechna tato plavidla ale nyní míří směrem k evropským přístavům, ukazují data ICIS.
Některé tankery „udělaly docela dramatické zvraty ve svém směru. Je neobvyklé vidět tolik změn kurzů najednou,“ řekl Financial Times (FT) Alex Froley, analytik trhu s LNG ve společnosti ICIS.
Odklony těchto tankerů ukazují na to, že evropský trh s dodávkami plynu se i téměř po třech letech války na Ukrajině stále transformuje. Uprostřed zimy, kdy je poptávka nejvyšší, došlo k oslabení na nabídkové straně, protože Ukrajina od Nového roku zastavila dodávky ruského plynu přes své území a kvůli chladnému počasí se z evropských zásobníků plyn vyčerpává nejrychlejším tempem od energetické krize v roce 2022.
Deset zemí EU včetně Česka vyzvalo k úplnému zákazu dovozu plynu z Ruska
V pondělí byly evropské zásobníky podle dat Gas Infrastructure Europe naplněné v průměru z 59 procent, což je meziročně o 15 procent méně.
To ilustruje situace na rotterdamské burze, kde začátkem tohoto týdne dosáhly ceny plynu 50 eur (1250 Kč) za megawatthodinu, což je blízko úrovním z října 2023. Obchodníci s LNG totiž vycítili v Evropě příležitost k větším ziskům ve srovnání s posíláním nákladů do Asie, kde je poptávka nižší a ceny jsou tak stlačené.
Větší zisky nabízí Evropa
Odeslání amerického nákladu LNG do Evropy v lednu, nikoliv do Asie, by vedlo k vyššímu zisku až o 5,3 milionu dolarů (128,5 milionu Kč) na jeden náklad, odhaduje datová společnost Spark Commodities. Její analytik Qasim Afghan pro FT potvrdil, že k odklonům tankerů do Evropy dochází, „protože ziskovost dodávek do severovýchodní Asie zůstává omezená“.
Obchodník může odklonit svůj náklad z původního cíle buď zaplacením pokuty za zrušení dodávky, nebo může stále zásobovat původního zákazníka zasláním jiného nákladu. V některých případech pak nemají tankery při odjezdu z přístavu svůj cíl ještě stanovený a mohou se rozhodnout až v polovině plavby.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) tento týden předpověděla, že nižší dodávky ruského potrubního plynu povedou v Evropě k 15procentímu nárůstu dovozu LNG.
Pokud budou evropské zásoby během zimy výrazně vyčerpané, mohla by Evropa v létě čelit vyšším cenám plynu, protože bude potřeba zásobníky doplňovat více než loni.
Poradenská společnost Energy Aspects odhaduje, že koncem března budou evropské zásobníky plné z 35 procent, přičemž stejné procento dodávek pro letní doplňování zásob bude tvořit LNG.
„Jakékoli významné narušení světových dodávek LNG nebo pomalý náběh nových exportních zařízení v USA nebo strukturální růst asijské poptávky by mohly tuto tvorbu zásob podkopat,“ dodal James Waddell, vedoucí analytik trhu s LNG ve společnosti Energy Aspects.