Článek
Když Trump, který bude v lednu znovu inaugurován prezidentem USA, zahájil v roce 2018 obchodní válku proti Číně, americké firmy se podle Mezinárodního měnového fondu před vstupem cel v platnost horečně předzásobily.
Podobně letos v říjnu dovozy z Číny do USA meziročně vzrostly o 13 procent a trend bude podle amerického listu The Wall Street Journal pokračovat i v následujících měsících.
Předzásobení je ale jen krátkodobým řešením
Spojené státy jsou největším světovým dovozcem zboží z Číny. Americké firmy tam loni nakoupily zboží za 430 miliard dolarů (10,3 bilionu Kč), nejčastěji počítače a elektroniku.
Některé americké firmy už se kvůli Trumpovým clům plánují stahovat z Číny
Wan Ťün-chuej pracující pro výrobce elektroniky v čínské provincii Kuang-tung uvedl, že jeho firma v posledních dnech zaznamenala nárůst dotazů od amerických klientů a znatelnou nervozitu.
List zdůraznil, že cla neplatí vývozci, nýbrž firmy, které produkty dovážejí. A ty pak většinu zvýšených nákladů přenášejí na spotřebitele zvýšením cen.
Trump během předvolební kampaně prohlásil, že na veškeré zboží z Číny uvalí clo ve výši 60 procent. O tom ale pochybují například ekonomové z investiční banky Goldman Sachs. Podle nich by mohla cla stoupnout asi o pětinu. K tomu chce Trump uvalit cla ve výši až 20 procent na dovoz ze všech ostatních zemí.
To by byl podle The Wall Street Journal nejhorší scénář i pro Leah Dark-Fleury, spoluzakladatelku společnosti Stone Fleury, velkoobchodníka s přírodním kamenem a porcelánem v San Francisku. Přírodní kámen nakupuje od dodavatele v Číně už dvacet let a většinu dalších materiálů dováží z Evropy.
Přesun výroby
Tento týden Dark-Fleury jednala s čínským dodavatelem o možnosti objednat dva kontejnery přírodního kamene, aby se vyhnula clům. Zásoba by vydržela podle poptávky na několik měsíců až rok. Pak bude muset zdražit a část nákupů realizovat ve Vietnamu.
Podle profesora Kalifornské univerzity v Los Angeles Chrise Tanga to problémy nevyřeší. „Předzásobení je jen krátkodobým řešením,“ uvedl. Firmy se budou muset připravit na trvale vyšší cla.
Už proto přesouvají výrobu z Číny do jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Průzkum Bain & Company pro letošek ukázal, že 69 procent amerických šéfů plánuje snížit závislost své firmy na Číně, což je výrazný nárůst z 55 procent v roce 2022.