Článek
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v úterý ztratil 3,94 procenta a uzavřel na 31.104,97 bodu.
Širší index S&P 500 klesl o 4,32 procenta na 3932,69 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 5,16 procenta na 11.633,57 bodu.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v srpnu zpomalilo na 8,3 procenta z červencové hodnoty 8,5 procenta.
Pokles meziroční míry inflace byl ale mírnější, než očekávali analytici, kteří její srpnovou úroveň odhadovali v průměru na 8,1 procenta. Meziměsíčně se navíc spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta, zatímco analytici předpokládali, že o 0,1 procenta klesnou.
„Údaje (o inflaci) byly silnější, než se očekávalo,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay. Označil za téměř jisté, že Fed příští týden zvýší svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu.
Meziroční míra inflace v USA podruhé za sebou zpomalila
Na úterním poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické společnosti, jejichž akcie jsou velmi citlivé na vývoj úrokových sazeb.
Akcie softwarové firmy Microsoft například oslabily o 5,5 procenta, akcie technologické společnosti Apple klesly o téměř šest procent a akcie internetového obchodu Amazon se propadly o více než sedm procent.
Na devizovém trhu v úterý americký dolar díky vyhlídkám na další výrazný růst úroků v USA posiloval.
Euro kolem 22:00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 1,5 procenta a pohybovalo se v blízkosti 0,9970 USD. Během pondělí jednotná evropská měna vystoupila až na téměř měsíční maximum 1,0198 USD.
Fed rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb oznámí příští týden ve středu. Na předchozím červencovém zasedání centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta.