Článek
Index Nasdaq ztrácel 4,4 procenta, S&P 500 3,4 procenta a Dow Jones tři procenta. Nejvíc klesaly akcie technologických firem a společností, které jsou závislé na zahraničních dodavatelích, jako například Apple nebo Nike.
Podle propočtů agentury Bloomberg pět set nejvýznamnějších amerických firem v indexu S&P 500 ztratilo po zahájení obchodování na ceně dohromady 1,7 bilionu amerických dolarů (40 bilionů korun).
Největší ztráty utrpěly firmy, jež závisí na dodávkách ze zahraničí. Akcie společnosti Apple, která vyrábí většinu elektroniky prodávané ve Spojených státech v Číně, padaly po zahájení obchodování o víc než osm procent. Firmy Nike a Lululemon Athletica, které vyrábějí ve Vietnamu, ztrácely deset procent.
Investoři v obavách nakupují zlato a americké státní dluhopisy, jejichž ceny rostou.
Oslabil naopak americký dolar, vůči euru o víc než dvě procenta na 1,1021 dolaru za euro. Evropská měna byla nejsilnější za půl roku a posílila v rámci jednoho dne nejvíce od prosince 2015, napsala Reuters. Dolar oslabil i vůči japonskému jenu či švýcarskému franku.
Pokud prezident Trump bude trvat na vysokých clech, která oznámil ve středu, jeho bezprecedentní obchodní politika zřejmě uvrhne Spojené státy i globální ekonomiku ještě v letošním roce do hospodářské recese, píše server CNN s odkazem na analýzu banky JPMorgan.
V červených číslech zavřely ve čtvrtek i evropské burzy. Hlavní indexy ve většině zemí ztratily dvě až tři procenta. Burza v Praze oslabovala před pátou hodinou o 1,98 procenta.