Hlavní obsah

Americká ekonomika rostla ve čtvrtletí nejpomaleji za tři roky

Aktualizováno

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí růst na 0,7 procenta z tempa 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Byl to její nejslabší výkon za tři roky. Páteční rychlý odhad ministerstva obchodu USA potvrdil trend velmi slabých začátků roku, který je patrný několik posledních let a američtí vládní statistici jej slíbili řešit.

Foto: Bob Riha Jr, Reuters

Kontejnery v přístavu v Los Angeles

Článek

„Dnešní čísla jsou bezesporu zklamáním. Nicméně platí, že to není poprvé, kdy výsledky z počátku roku nenaplňují tržní očekávání. Spíše naopak, v předchozích letech byl toto relativně typický vzorec. Často navíc bývají nakonec slabší data z úvodu roku následně revidována k vyšším hodnotám,” upozornil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali v průměru zvolnění růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 1,2 procenta.

Zpomalení bylo především důsledkem výrazného útlumu spotřebních výdajů, které stouply jen o 0,3 procenta po tempu 3,5 procenta na konci minulého roku. Byl to nejslabší růst výdajů za více než sedm let. Podle analytiků to zčásti odráželo neobvykle teplou zimu, díky níž se prudce snížily výdaje za platby účtů za elektřinu, teplo a plyn.

Ekonomové předpokládají, že útlum počátku roku bude jen dočasný. Podle agentury AP odhadují v tomto čtvrtletí oživení růstu na nejméně tři procenta.

Výzva pro Trumpa

Analytici poukazují na to, že čísla za první čtvrtletí příliš neodpovídají hospodářské realitě, jak se odráží v řadě jiných údajů. Trh práce je ve stavu blízkém plné zaměstnanosti a spotřebitelská důvěra je na mnohaletých maximech. Vládní statistici už dříve sdělili, že pracují na zlepšení sezonní úpravy dat za první čtvrtletí, která jsou systematicky zavádějící.

Páteční údaje jsou výzvou i pro nového prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupil ke konci ledna a v předvolební kampani sliboval zvýšit průměrné tempo ekonomického růstu na dvojnásobek z průměru 2,1 procenta za osm let vlády jeho předchůdce Baracka Obamy.

Ekonomika za Obamy zaznamenala nejslabší oživování z recese v období po druhé světové válce. Trump potřebuje ekonomiku výrazně urychlit i proto, že jeho plány rozsáhlého snížení daní předpokládají, že velká část ztracených rozpočtových příjmů bude nahrazena díky silnějšímu růstu ekonomiky.

Výběr článků

Načítám