Článek
Největší světová ekonomika překonala řadu negativních faktorů, včetně rostoucího obchodního napětí a částečného přerušení chodu vlády, které trvalo 35 dní.
Polovinu přírůstku nicméně analytici přisuzují krátkodobým faktorům, k nimž se podle nich řadí velký nárůst zásob v podnicích a prudký pokles schodku zahraničního obchodu. Tyto faktory mají naopak snížit růst v dalších čtvrtletích.
Růst táhlo také navýšení vládních investic, útraty domácností a firem naopak rostly pomaleji. V prvním čtvrtletí rostl americký vývoz a klesl dovoz. Obchodní deficit přitom výrazně kolísal, jak se dovozci a vývozci snažili reagovat na vývoj celní války mezi USA a Čínou, dodává Reuters.
Růst na dluh
Růst hrubého domácího produktu zároveň překonal hranici tří procent, kterou prezident Donald Trump stanovil jako důkaz, že ekonomický program jeho administrativy funguje.
„Růst americké ekonomiky podle dnešního prvního odhadu překonal jak očekávání trhu, tak prognózu americké centrální banky. Lze jej tedy hodnotit příznivě, ačkoli pod povrchem je několik varovných znaků,” komentoval ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „K růstu HDP v prvním čtvrtletí poměrně výrazně přispěly navýšené fiskální výdaje jak na úrovni federální, tak na úrovni vlád jednotlivých států USA. Dále se tak bude prohlubovat deficit i dluh veřejných financí Spojených států, což je varovné zejména z dlouhodobého hlediska,” upozornil.