Článek
Na reálný růst HDP měl podle BEA vliv především nárůst spotřeby domácností, soukromé investice a výdaje místních a státních vlád.
„Data zveřejněná ve čtvrtek přicházejí jen několik dní před americkými volbami, což nabízí příležitost pro (obhajujícího prezidenta) Donalda Trumpa využít ekonomické oživení USA v jeho závěrečné snaze přesvědčit voliče,” poznamenal server listu Financial Times.
Při převedení výkonu ekonomiky v tomto čtvrtletí do celého letošního roku, což je tradiční americký způsob analýzy, došli experti k růstu ekonomiky o 33,1 procenta. Předchozí čtvrtletí z tohoto výpočtu vyplynul pokles HDP o 31,4 procenta. O těchto číslech referují americká média. Evropské státy ale tuto metodiku zpravidla nepoužívají.
Americká ekonomika hlásí dramatický propad
Poslední dva čtvrtletní propady amerického HDP byly nejmarkantnější od krizového roku 2008. Aktuální čtvrtletní růst je naopak nejrychlejší v poválečné historii USA, kdy statistici tato data sledují. To je však do značné míry dáno nízkou srovnávací základnou v důsledku předchozího propadu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své prognóze počítá s propadem americké ekonomiky za celý letošní rok o 4,3 procenta. Příští rok potom MMF předpokládá oživení – americký HDP by měl růst o 3,1 procenta.