Článek
V roce 2020 se největší ekonomika světa v důsledku pandemie propadla o 3,4 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles za 74 let.
V loňském roce hospodářský růst v USA podporovaly rozsáhlé rozpočtové stimuly a mimořádně nízké úrokové sazby. Americká centrální banka (Fed) však tento týden signalizovala, že v březnu zahájí zvyšování úroků, aby zkrotila aktuálně sedmiprocentní inflaci.
Za nárůstem ekonomiky stojí kromě zvýšeného exportu zejména spotřebitelské výdaje. Oproti začátku roku 2021 se navíc zlepšila situace v dodavatelských řetězcích. Firmy by tak letos mohly mít snadnější práci ve sladění nabídky s poptávkou.
Dlouhodobějším problémem americké ekonomiky, stejně jako ve většině světa, zůstává inflace. Ta rostla i ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v prosinci vykázala již zmíněnou hodnotu sedmi procent, což je nejvýše od roku 1982.
Šéf JPMorgan tipuje, že Fed zvýší úrokové sazby více, než se očekává
Čtvrteční předběžné údaje o HDP nicméně signalizují, že zvyšování spotřebitelských cen celkový ekonomický růst příliš moc nebrzdí. To podle serveru Business Insider naznačuje, že „inflační noční můra” by mohla začít ustupovat.
Očekává se, že v letošním roce bude americká ekonomika v růstu pokračovat, i když pomalejším tempem než loni. Mezinárodní měnový fond (MMF) letos například počítá v USA se čtyřprocentním růstem.