Článek
Například výrobci autodílů Karsit Jaroměř pozastavili kontrakt na dodávku dílů pro karoserie aut, která měla skončit na trhu USA. Kontrakt měl hodnotu milionů korun ročně, řekl generální ředitel Karsitu Jan Kříž.
„Překvapila nás neuvěřitelná rychlost, s jakou náš odběratel reagoval,“ uvedl Kříž. Dodal, že zprávu o pozastavení kontraktu Karsit dostal zhruba 24 hodin po oznámení cel americkým prezidentem 26. března. Tehdy Trump avizoval, že cla ve výši 25 procent na dovoz všech automobilů, které nebyly vyrobeny ve Spojených státech, zavede 2. dubna.
Díly z Karsitu měl jejich odběratel zpracovat v Srbsku a následně je dodat k montáži automobilce v Kanadě, jejíž vozy končí na trhu USA. Jména obchodních partnerů Kříž nesdělil.
Karsit nevylučuje, že v budoucnu mohou americká cla zasáhnout i jeho zakázky pro evropské automobilky, které dodávají celá auta přímo do USA. Hlavní obchodním partnerem firmy je koncern Volkswagen.
Posílí čínská konkurence
Další česká firma Brano Group dodává automobilkám autodílů od dveřních či kokpitových systémů přes tlumiče či houkačky až po ruční brzdy. Podle ředitele firmy Pavla Juříčka jim kvůli novým clům zrušení kompletní zakázky nehrozí.
„Ale co hrozí, je, že například Volskwagenu se kvůli clům v USA propadnou prodeje o 30 procent, a o to sníží odběr našich dílů,“ řekl Juříček Novinkám. Kritizoval zástupce Evropské unie, že úplně selhali ve vyjednávání s Trumpem. Podle jeho názoru měli nabídnout snížení evropských cel na americká auta.
Z měsíce na měsíc přišlo v Ostravě o práci všech 331 zaměstnanců továrny americké společnosti Aludyne Czech. O uzavření provozu dodávajícího hliníkové součástky pro automobilový průmysl se lidé dozvěděli v únoru, došlo k němu 31. března. Závod podle informací Novinek neměl pro koho vyrábět. Zástupci firmy nechtěli sdělovat podrobnosti, nová cla na auta i nedávno navýšená cla na hliník zřejmě byla posledním hřebíčkem.
Od května by měla navíc začít platit i cla na dovoz samotných autodílů do USA v podobné výši jako na dovoz aut, tedy 25 procent.
Nepřímého dopadu cel se obávají i tuzemské automobilky jako Škoda Auto a Hyundai.
„Hyundai Motor Manufacturing Czech do Spojených států vozy neexportuje, takže přímý problém to není. Cla ale můžou vést k oslabení evropské ekonomiky, a tím pádem k poklesu poptávky,“ řekl mluvčí nošovické automobilky Jan Rodek.
„Přestože nejsme na americkém trhu aktivní, tato situace bude mít nepřímý dopad na společnost Škoda Auto a naši činnost, jelikož ovlivní celé širší odvětví automotive včetně našich dodavatelů. Dále nás ovlivní i zákaz prodeje čínských vozů v USA, protože to povede k ještě většímu zaměření čínských výrobců na evropský trh,“ řekl Novinkám mluvčí Škoda Auto Tomáš Kotera.
„Spoléháme na konstruktivní jednání mezi obchodními partnery, která zajistí bezpečnost plánování a hospodářskou stabilitu a zabrání obchodnímu konfliktu,“ dodal mluvčí.
Tuzemskému autoprůmyslu, který v Česku přímo zaměstnává 180 tisíc lidí a tvoří desetinu výkonu ekonomiky, hrozí kvůli clům podle odhadů expertů škody ve výši až desítek miliard korun.