Hlavní obsah

Americká centrální banka poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby

Washington

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od konce roku 2018. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na prudký vzestup inflace ve Spojených státech.

Foto: Leah Millis, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Fed nyní předpokládá, že letos zvýší úroky celkem sedmkrát a že základní sazba se na konci roku bude nacházet v rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Centrální banka dnes rovněž zhoršila odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,8 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Předpověděla, že ekonomickou aktivitu bude brzdit ruský útok na Ukrajinu, který rovněž zvýší tlak na růst spotřebitelských cen.

„Ruská invaze na Ukrajinu způsobuje obrovské lidské i ekonomické útrapy. Důsledky pro ekonomiku USA jsou velmi nejisté, je však pravděpodobné, že v nejbližší době budou invaze a související události vytvářet dodatečný tlak na růst inflace a brzdit hospodářskou aktivitu," uvedl Fed ve zprávě.

Akcie v USA oslabily, investoři čekají s ohledem na inflaci zvýšení sazeb Fedem

Ekonomika

Americké akciové indexy Dow Jones a S 500 po zveřejnění rozhodnutí Fedu přechodně oslabily, později se však vrátily k výraznému růstu. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že americká ekonomika je natolik silná, aby Fed mohl uskutečnit sérii zvýšení úroků, aniž by způsobil hospodářský útlum. Podle Powella vše naznačuje, že ekonomika "bude schopna vzkvétat" navzdory méně podpůrné měnové politice.

V únoru meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zrychlil na 7,9 procenta z lednových 7,5 procenta. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od ledna 1982 a vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu.

Šéf JPMorgan tipuje, že Fed zvýší úrokové sazby více, než se očekává

Ekonomika

„Pozorně sledujeme rizika dalšího tlaku na růst inflace," uvedl Powell. „Jsme odhodláni učinit všechna opatření potřebná k obnovení cenové stability. Ekonomika USA je velmi silná a nachází se v dobré pozici k tomu, aby zvládla přísnější měnovou politiku," dodal.

Související témata:

Výběr článků

Načítám