Článek
Evropské burzy, které ve čtvrtek stejně jako v minulých dnech prudce klesaly a v pátek dopoledne se jejich hlavní index propadl na roční minimum, reagovaly na krok Fedu prudkým nárůstem. Index FTSEurofirst 300 po 14:30 SELČ získával již tři procenta. Silný růst naznačují i předběžné indikátory amerických burz. O více než dolar stouply také ceny ropy.
Překvapivý krok Fedu byl zatím nejdramatičtější akcí světové centrální banky ve snaze vrátit na finanční trhy stabilitu. Trhy v posledních týdnech otřásá prohlubující se úvěrová krize a centrální banky proti ní zatím postupovaly zvýšeným přísunem hotovosti na peněžní trh.
Fed zatím nechal svou základní úrokovou sazbu na "federální fondy" beze změny na 5,25 procenta. Tato sazba stanovuje doporučenou úroveň jednodenních úroků na mezibankovním trhu, zatímco za diskontní úrok si banky půjčují peníze přímo od Fedu.
Fed však zdůraznil, že situaci na trhu pozorně monitoruje a je "připraven zasáhnout, aby zmírnil negativní dopady na ekonomiku, vyplývající z otřesů na finančních trzích".
Spekulace ovlivnily již závěr čtvrtečního obchodování na Wall Street
Spekulace o snížení úrokové sazby se pozitivně projevily již v závěru čtvrtečního obchodování na Wall Street. Spolu s rekordními objemy obchodovaných akcií způsobily, že ztráty akciových indexů byly mírné a index širšího trhu S 500 zakončil den se ziskem. Investoři kupovali hlavně akcie finančních společností, které zlevnily po několika týdnech poklesu.
Index Dow Jones klesl o 15,69 bodu na 12.845,78 bodu, tedy o 0,12 procenta, který přitom v jednu chvíli ztrácel téměř 300 bodů. Ztrátu snižoval závěrečný sprint v posledních 45 minutách obchodování. Index Nasdaq Composite oslabil asi o třetinu procenta na 2451,07 bodu, když o 7,76 bodu přišel.