Hlavní obsah

Američané Česku nabídli spolufinancování stavby jaderných elektráren

Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company, jež se účastnila zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, nabídla České republice, že by financovala část výstavby nových jaderných zdrojů. Uvedl to výkonný ředitel společnosti Westinghouse v ČR Pavel Janík.

Foto: JETE

Temelínská jaderná elektrána

Článek

Kontakt s firmou potvrdila i ministerstva financí a průmyslu, která společnost s nabídkou oslovila. Westinghouse již podobný model využívá v Bulharsku a Británii.

"Mohu potvrdit, že vedení naší společnosti nabídku zaslalo. Jsme připraveni vést s českou vládou diskuse o modelech financování výstavby jaderných elektráren, které jsou uplatňovány při rozvoji projektů elektráren AP1000 ve Spojeném království a Bulharsku," řekl Janík.

V Bulharsku mají mít třetinu

Energetická společnost ČEZ zrušila tendr na dostavbu dvou nových bloků Temelína letos v dubnu. Hlavní důvodem bylo neposkytnutí finanční garance ze strany státu. Odhady nákladů dostavby elektrárny se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

V Bulharsku se Westinghouse podílí na rozšíření Jaderné elektrárny Kozloduj. Podle dohody z letošního srpna by společnost měla získat 30 procent v podniku Kozloduj NPP, dceřiné firmě Kozloduj pro výstavbu nových jaderných reaktorů. Westinghouse balkánské zemi pro nový blok dodá veškeré vybavení, projekční a inženýrské práce a palivo.

V Británii pak v červnu získal majoritní akcionář Westinghouse, japonská společnost Toshiba, 60procentní podíl v jaderné společnosti NuGeneration Ltd. Ta v zemi připravuje stavbu tří jaderných reaktorů Westinghouse v lokalitě Moorside. Elektrárna by podle plánu měla zahájit v roce 2024. [celá zpráva]

"Ministerstvo financí informovalo společnost Westinghouse Electric Company, že na úrovni ministerstev existuje pracovní skupina, jež připravuje celkovou strategii pro další rozvoj civilního jaderného programu v České republice. Tato problematika je však primárně v gesci ministerstva průmyslu," sdělil Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí. Kontakt s firmou potvrdilo i ministerstvo průmyslu.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Poněkud nepatřičně to vypadlo u jaderné elektrárny v Dukovanech. Dokonce vznikla i fáma, že slámu tam dovezli odpůrci jádra. Každý z balíků však představuje miliardu vyrobených kilowatthodin elektřiny.

"MPO tuto informaci v rámci přípravy jaderné strategie přivítalo, stejně jako informace od všech dalších firem, které rozvíjí jadernou energetiku," uvedl Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva průmyslu.

Zájem mají i Korejci

Kromě Westinghouse se zrušeného temelínského tendru účastnilo ještě česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, ČEZ ze zadávacího řízení vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

O dostavbě jaderných zdrojů se i přes zrušení tendru mluví dál, například ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v červenci řekl, že by se mohla dostavba rozdělit mezi obě české jaderné elektrárny a kromě jednoho nového bloku v Temelíně by mohl být postaven i pátý blok v Dukovanech. [celá zpráva]

Svůj zájem zúčastnit se případného nového zadávacího řízení již deklarovala korejská společnost Kepco nebo čínská strana. Rozhodnutí o novém řízení ale zatím nepadlo. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že firma s dalšími důležitými kroky čeká na Komplexní plán rozvoje jaderné energetiky, který by měla česká vláda představit do konce roku.

Související články

Blackout dokáže Temelín zvládnout

Nová temelínská turbína prvního bloku si dokáže poradit i s případnými problémy v přenosové soustavě, a dokáže tak zvládnout i případný blackout. Umí snížit...

Výběr článků

Načítám