Článek
Žalovat chce ministra firma Rema, jež kvůli vyhlášce prý postupně přichází o zákazníky. Ambrozek svým rozhodnutím přiřkl nejlukrativnější část trhu - sběr starých počítačů, kancelářské techniky a domácí elektroniky - firmě Asekol. Ta přitom vznikla těsně před začátkem platnosti vyhlášky. To Rema považuje za podezřelé.
"Rema byla zavedená firma ovládající zhruba 80 procent trhu, a proto jí náleželo místo, které nyní zaujímá Asekol. Nyní musejí klienti Remy, jimiž jsou výrobci elektroniky, pod hrozbou finančních sankcí přecházet pod křídla Asekolu," sdělil Právu mediální zástupce firmy Rema Milan Řepka. Dodal, že se firma chystá u soudu žalovat ministra za finanční škodu v řádech miliónů korun, kterou jí svým rozhodnutím způsobil. V květnu přitom Rema podala první žalobu kvůli neoprávněnému zvýhodnění konkurence.
Asekol získal od ministerstva rychle licenci
"Rema má také vážné podezření na personální propojení společnosti Asekol na odbor ministerstva životního prostředí, který má recyklaci na starosti," dodal Řepka s tím, že společnosti byla ihned přidělena licence, aniž by měla nějakou pozici na trhu.
S protestem ale vyrukoval i Asekol. Stěžuje si, že Rema nabourává hranici vytyčenou ministerstvem a i nadále sbírá staré počítače. "To by dělat neměla. Mají licenci jen na vysloužilou lékařskou techniku," uvedl jednatel Asekolu Jan Vrba.
Vyhlášku kritizoval antimonopolní úřad
Vyhlášku ministerstva už v prosinci minulého roku napadl antimonopolní úřad, podle něhož je z "hlediska hospodářské soutěže omezující a neuspokojivá". Úřad zároveň vyzval ministerstvo životního prostředí k nápravě. K té nedošlo ani po doporučení ministerské komise, která letos v únoru navrhla rozhodnutí zrušit.
Na antimonopolní úřad se obrátily firmy, které chtěly likvidovat elektroodpad. Vadí jim totiž, že spotřebiče uvedené na trh před 13. srpnem 2005 podléhají podle vyhlášky ministerstva životního prostředí jiným pravidlům než spotřebiče, které byly uvedeny na trh po tomto datu. Podle Ambrozkovy vyhlášky mohou starší výrobky vykupovat pouze firmy, které dostanou od ministerstva životního prostředí licenci. Výrobce musí za starší elektrospotřebiče platit poplatek na recyklaci jen skrz kolektivní systém.
"Na trhu výkupu starších spotřebičů nefunguje konkurence a to vede k narušení hospodářské soutěže," řekl Novinkám ředitel antimonopolního úřadu Martin Pecina.
"Výrobci elektrozařízení jsou tak připraveni o možnost dohodnout se na podmínkách fungování systému. Namísto toho jsou nuceni přijmout podmínky, které jsou jim diktovány správcem kolektivního systému vybraného příslušným ministerstvem," řekl Novinkám Filip Vrána z tiskového oddělení antimonopolního úřadu.
Ambrozek vyhlášku i přesto obhajuje. "Ministr ji nepovažuje za zásah do konkurenčního prostředí. Společnosti zabývající se likvidací elektrošrotu jsou ze zákona neziskové, nefungují proto v rámci klasické hospodářské soutěže," řekla Právu mluvčí resortu Karolína Šůlová.
Skupina poslanců podala stížnost k Ústavnímu soudu
Ředitel antimonopolního úřadu Martin Pecina podal podnět skupině 27 poslanců, kteří se pak 10. dubna 2006 obrátili na Ústavní soud, aby tuto vyhlášku zrušil. Poslanci tvrdí, že vyhláška je protiústavní a přispívá k monopolnímu postavení firem, které elektroodpad vykupují.
Ústavní soud potom 26. května požádal ministerstvo životního prostředí, aby se do 25. června ke stížnosti poslanců vyjádřilo.
"Ministerstvo životního prostředí dopis od Ústavního soudu obdrželo a v současné době problém analyzujeme," řekla Novinkám Zdeňka Zdobnická z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.