Článek
Na Amazon si stěžovala skupina zaměstnanců z amerického Seattlu, kde má společnost hlavní centrálu. V prohlášení na Twitteru tito lidé uvádějí, že je kontaktovali lidé z personálního a právního oddělení a žádali vysvětlení ohledně jejich veřejných komentářů. V těch zaměstnanci diskutovali o tom, že by Amazon mohl dělat víc pro ochranu životního prostředí a problematiku klimatické změny.
„Někteří zaměstnanci poté dostali e-maily, kde jim hrozili propouštěním, pokud budou dál mluvit o byznysu Amazonu,“ stojí v prohlášení.
Této pohrůžce čelila například IT manažerka Amazonu Maren Costaová, která předtím o tématu mluvila s deníkem Washington Post. „Není doba, abychom stříleli posly špatných zpráv,“ argumentuje.
Costaová spolu s dalšími tvrdí, že by se firma neměla snažit zaměstnance umlčet, ale měla by jim umožnit o vlivu na klima čestně mluvit a diskutovat.
We must be able to speak up. Here is our press response to Amazon’s intimidation tactics. 3/ pic.twitter.com/7DqhCw09Yf
— Amazon Employees For Climate Justice (@AMZNforClimate) January 2, 2020
Amazon BBC potvrdil, že uvnitř společnosti už dlouho platí pravidla, jak mohou zaměstnanci navenek komentovat záležitosti firmy. Tato pravidla v Amazonu v poslední době aktualizovali.
„Jako u jiných firemních pravidel, personální oddělení se obrátí na zaměstnance, kteří se od nich odchýlí,“ uvedla společnost.
Klimatičtí aktivisté uvnitř Amazonu volají například po tom, aby firma dosáhla nulových emisí v roce 2030, omezila spolupráci s firmami z oboru fosilních paliv a přestala sponzorovat politiky, kteří popírají existenci klimatické změny. Loni v září přes tisíc zaměstnanců opustilo kanceláře a účastnilo se globální stávky za klima.
V Norsku naměřili rekordní lednovou teplotu, bylo 19 stupňů
Většinu návrhů aktivistů akcionáři už předtím - bylo to loni v květnu - na valné hromadě odmítli. Vedení firmy v čele s generálním ředitelem (a nejbohatším mužem světa) Jeffem Bezosem ale některým požadavkům vyšlo vstříc, Amazon chce například do roku 2030 využívat jen elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Na podporu aktivistů se ve čtvrtečním prohlášení vyjádřil i například finanční ředitel Bobby Gordon. „Klimatická krize se týká nás všech. Těžko můžeme čelit tomuto obrovskému problému a odvrátit katastrofu hrozící naší planetě, pokud o tom nemůžeme mluvit,“ tvrdí.