Článek
Vyplývá to z dotazníkového šetření, jež provedl projekt Fandi mámám. Ten se na pomoc samoživitelkám soustředí.
„Z příjmů, které u většiny z oslovených maminek nedosáhnou ani na úroveň minimální mzdy, musí utáhnout domácnost, v níž se starají alespoň o jedno dítě. Každá desátá dotazovaná maminka samoživitelka pak v příjmech nedosáhne ani na životní minimum,“ řekla spoluzakladatelka projektu Žaneta Slámová.
Po zaplacení nezbytných výdajů, jako je střecha nad hlavou, jídlo nebo energie, téměř dvě třetiny samoživitelek musejí měsíčně vyjít se dvěma až pěti tisíci korunami pro sebe a své děti. Takřka desetině ale zůstává jenom pětistovka.
Ceny vyrostly, alimenty ne
Za jídlo na štědrovečerní stůl, cukroví a nákup vánočních dárků plánuje více než polovina matek samoživitelek utratit do tisíce korun. Z nich třetina počítá s tím, že musí o Vánocích vyjít pouze s pětistovkou.
Mezi nimi je i Lucie z Prahy. „Každý rok jsou pro mě Vánoce stres, jestli děti budou mít pod stromečkem dárek, co si přejí a zda budou mít cukroví a řízek i salát. Některý rok jsem si na jídlo musela půjčit od přátel,“ vypověděla.
Pomoc hledají maminky samoživitelky ve více než polovině případů doma, u přátel nebo u kolegů v práci. Třetina samoživitelek uvedla, že nemá nebo neví, kam se obrátit. Pomocnou ruku od charitativních organizací využívá více než 12 procent z nich.
„Snažím se dárky shánět po celý rok z toho, co mám, aby to pro mě nebyla moc velká zátěž. I když s postupným zdražováním je to náročnější,“ dodala Lucie.
Vliv má i nedostatek vhodných míst
Situace matek, které zůstaly na své děti samy, se oproti loňskému roku výrazně nezlepšila, spíše naopak. Více než tři pětiny, konkrétně 61,8 procenta, uvedly, že se jejich situace zhoršila, zatímco 23 procentům se daří stejně.
Mezi důvody patří postupné zdražování, přetrvávající nedostatek školek i pracovních míst na částečný úvazek nebo s vhodnou pracovní dobou, a také neplacení alimentů od otců dětí. Samoživitelky se tak točí dlouhodobě v bludném kruhu.
Stát přitom začal loni například částečné úvazky zvýhodňovat slevou na sociálním pojištění, které mohou zaměstnavatelé využívat mimo jiné u rodičů dětí do deseti let věku. Podle ministerstva práce to přineslo desítky tisíc volných pracovních míst, ale podle odborníků je to stále málo.
Organizace Fandi mámám i letos před Vánoci spustila na FandiMatu, aplikaci materiální pomoci, projekt Darujte Vánoce lidem v nouzi. Přispěvatelé mohou přes aplikaci pořídit vánoční přání, cukroví, vánoční stromek či ozdoby, o které lidé v nouzi, nejen samoživitelky, žádají.
„Pomoc probíhá celoročně a pomáhat mohou lidé věcmi novými i z druhé ruky, které jsou ještě zachovalé a mohou sloužit dál,“ poznamenala spoluzakladatelka Petra Květová Pšeničná.