Článek
Na nejvyšších úrovních se domácí akcie obchodovaly na začátku roku, průběžné zisky postupně vyprchávaly a v závěru roku se index PX propadl do výrazného záporu. Prosincový propad domácích akcií souvisel s výprodeji na globálních trzích. Při zohlednění dividend byly domácí akcie ve ztrátě zhruba čtyři procenta.
„Pražská burza v letošním roce ztratila okolo devíti procent, což lze považovat za poměrně výrazný pokles. Na druhou stranu souhrnný index evropských burz (Stoxx Europe 600) odepisuje v letošním roce okolo 14 procent,” řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Pražská burza tedy svou výkonností překonala výkonnost evropských burz, dodal.
Nejlépe se v letošním roce dařilo akciím softwarové firmy Avast, které se od svého květnového debutu na pražské burze zhodnotily o více než 16 procent. Pozitivní výkonnost odráží podle Pfeilera rostoucí zájem investorů o perspektivní odvětví kyberbezpečnosti.
Nejhlouběji v červených číslech skončila mediální skupina CME, jejíž akcie (obchodované pod zkratkou CETV) ztratily 38 procent hodnoty. Za takto slabou výkonností majitele televize Nova stojí zejména stagnace hospodářských výsledků a nevyplacení dividendy v roce 2018.
Globální pesimismus
Z akcií, které se obchodovaly na trhu celý rok, dosáhl nejvyšší výkonnosti ČEZ. Akcie za rok posílily o skoro osm procent a zhodnocení pro investory při zohlednění dividendy přesáhlo 13 procent.
Největší ztrátu z velkých emisí zaznamenaly akcie Erste Group, když titul výrazně negativně reagoval v závěru roku na nově schválené daně v Rumunsku. Banka oslabila o více než 15 procent. [celá zpráva]
Ztrátu přes 30 procent si přes zlepšené hospodaření připsala Kofola. Pokles primárně souvisel s odchodem polského minoritního akcionáře a tlakem spojeným s prodejem jeho akcií v rámci zrychleného úpisu, uvedl analytik Fio Banky David Brzek.
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy se i na pražskou burzu promítají globální trendy.
„Zatímco totiž rok 2017 byl na mezinárodních kapitálových trzích nesmírně příznivý, prakticky od samého počátku letošního roku jsou trhy značně rozkolísané a zvláště v posledních týdnech i silně rozladěné,” uvedl. Klíčovým důvodem letošní poměrně špatné nálady na světových trzích je podle něj primárně zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, které způsobuje odliv kapitálu z rizikovějších trhů včetně právě pražské burzy.
„Pesimismus globálních investorů ovšem živí také obava z eskalace napětí v obchodním vztahu USA a Číny, strach z čínského zpomalení nebo takzvaný tvrdý brexit,” uzavřel Kovanda.
Loni stouply akcie o 17 procent, předloni ztratily podle PX čtyři procenta.