Článek
„Akciové trhy mají za sebou další výjimečný rok, protože centrální banky zahájily cyklus snižování úrokových sazeb. Akciím amerických společností se dařilo, protože ekonomika USA zůstala silná a odolná i díky vládním výdajům během období vysokých úrokových sazeb,“ řekl analytik Portu Marek Pokorný.
V Číně a Evropě byla nálada o poznání horší. Investoři se podle něj obávají, že případná eskalace obchodní války s Čínou a zavedení cel vůči EU jsou poměrně reálné hrozby, a na tyto trhy se tak zatím příliš nehrnou.
V roce 2024 si ještě více upevnili pozici technologičtí giganti z USA. Nvidia si připsala 178 procent, Netflix 85 procent, Tesla 83 procent, Meta 67 procent, Amazon 46 procent, Google 37 procent, Apple 31 procent a Microsoft 13 procent, upozornil Pokorný.
Analytici: Akciové trhy porostou i v roce 2025, ale méně než letos
Jedním z vítězů loňského roku na evropských akciových trzích byl německý index DAX, uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. DAX si během celého roku připsal 19 procent, a to i navzdory aktuálně chmurným ekonomickým vyhlídkám a politické nejistotě. Růst DAX je dán hlavně slabším eurem. Při přepočtu výkonnosti indexu na americký dolar rostl pouze o 11 procent. Mezi poraženými byl v loňském roce francouzský index CAC40, který odepsal přes tři procenta, podotkl.
Velmi rozkolísaný rok zažily podle Cverny čínské akcie. Těm se až do září moc nedařilo, avšak po oznámení dalších stimulačních balíčků investoři v otázce splnění plánovaného ekonomického růstu začali Číně více důvěřovat. Index CSI 300 za celý rok vzrostl o 16,2 procenta. Zlomové pro něj bylo září, během kterého index silně vzrostl. V závěru roku ale část silného růstu smazal.
Turbulentní období, hlavně během léta, mohli investoři sledovat u japonských akcií. Akciový index Nikkei 225 na začátku srpna oslabil nejvíce od roku 1987. Prudký pád však nepředurčil pokračování negativní nálady. Hned druhý den akcie vzrostly nejvíce od roku 2008 a celkově uzavřely rok se ziskem téměř dvacet procent.
Také pražské burze se v uplynulém roce dařilo. Výkonnost indexu PX v korunách činila 24,5 procenta. „Pokud bychom ale připočetli dividendy, index PX-TR vzrostl o solidních 33,8 procenta. Index PX překoná výkonnost indexu DAX v dolarovém vyjádření, avšak na S&P 500 to nestačilo,“ poznamenal Cverna.