Článek
„Dospěli jsme k závěru, že většinový akcionář Radovan Vítek firmu drze drancuje a přitom výrazně nadhodnocuje hodnotu jejích aktiv. Řízení společnosti CPI PG je fraška,“ stojí ve zprávě Muddy Waters.
„Máme také obavy o integritu účtů CPI PG, protože účetnictví v celé skupině se zdá být přinejlepším nahodilé a naznačuje, že hotovostní a realitní účty skupiny mohou být uváděny nesprávně,“ stojí dále.
Muddy Waters o sobě tvrdí, že se zaměřuje na pečlivou kontrolu hospodaření firem obchodovaných na veřejných trzích a snaží se odhalovat nesrovnalosti. Zároveň spekuluje na pokles ceny jejích akcií.
Kyperský soud podle Handelsblattu zmrazil Vítkovi část majetku, skupina CPI to popírá
Už samotné podezření na nesrovnalosti a jeho zveřejnění zpravidla vede k poklesu ceny akcií dané firmy, což tedy firmě přináší zisk. I v případě CPI Property Group společnost Muddy Waters přiznává, že spekuluje na pokles ceny dluhopisů firmy.
Zpráva Muddy Waters, na kterou upozornily Hospodářské noviny a server E15, firmu obviňuje i z dalších nesrovnalostí.
Tvrdí například, že určité příjmy byly zaúčtovány proti nemovitostem, které byly ve skutečnosti prázdné pozemky. Mluvčí společnosti podle Reuters uvedl, že vedení se zprávou Muddy Waters zabývá a v blízké době plánuje podrobnou odpověď.
Akcie společnosti CPI Property Group obchodované na burze ve Frankfurtu nad Mohanem po poledni odepisovaly 2,8 procenta na 0,87 eura za kus.
Cena dluhopisů CPI splatných v roce 2027 vykazovala pokles o 3,5 centu na 70,259, ukázala data společnosti Tradeweb. Muddy Waters nekonkretizuje, na pokles kterých dluhopisů CPI spekuluje. Podnik jich má několik.
Společnost CPI Property Group vlastní nemovitosti v Německu, České republice, Polsku a jinde ve střední a východní Evropě.
Zpráva Muddy Waters podrobně popisuje čtyři transakce v celkovém objemu kolem 441 milionů eur (10,8 miliardy Kč), u kterých říká, že hotovost a účty nemovitostí „by mohly být chybně uvedeny“.
Transakce se zaměřují na nemovitosti a změny majitelů firem mezi různými vlastníky prostřednictvím holdingových společností.
Muddy Waters na sebe v minulých letech upozornila už několikrát, kdy obvinila z podvodů firmy například z Číny a z dalších asijských zemí, ale i z Evropy a Severní Ameriky.
Z těch významnějších kauz se jí před více než deseti lety podařilo prokázat podvody například v čínské firmě Sino-Forest, s jejímiž akciemi se obchodovalo v Kanadě.
Po zprávě Muddy Waters akcie podniku postupně odepsaly více než 70 procent hodnoty, než firma v roce 2012 vyhlásila bankrot.