Hlavní obsah

Akcie v Evropě se zotavují z několikadenních propadů

Akcie na evropských trzích zahájily úterní obchodování růstem, kterým ale umazaly pouze malou část ztrát z předchozích dnů. Mezi investory zůstává nervozita kvůli zavádění cel a jejich dopadům na vývoj globální ekonomiky. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.

Foto: Joachim Herrmann, Reuters

Burza ve Frankfurtu nad Mohanem (ilustrační foto)

Článek

Panevropský index STOXX Europe 600, který sleduje obchodování na burzách v Británii a vybraných zemích Evropské unie, krátce po 9:30 SELČ vykazoval růst o 1,3 procenta na 480,3 bodu. Od středy minulého týdne do pondělí odepsal zhruba 12 procent a byl nejníže za 14 měsíců. Od maxima, na kterém byl 3. března, index do pondělí klesl o 17,9 procenta.

Spojené státy začaly minulý týden vybírat 25procentní clo u dovozu automobilů a pak i plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého dovozu do USA. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zároveň oznámila, že od středy tohoto týdne začne vybírat i cla, jimž říká reciproční, která se u každé země liší a například u zemí Evropské unie činí 20 procent.

Na trzích panují obavy, že obchodní válka povede k hospodářské recesi. Vedle cen akcií v minulých dnech oslabovaly i ceny komodit, jako je například ropa. Globální recese by totiž celkově snížila obchodní aktivitu a tím i poptávku po surovinách.

Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, po 9:30 SELČ přidával zhruba 1,2 procenta na 20 025 bodů. Předchozí den byl velmi blízko takzvanému medvědímu trhu, jak se označuje období dlouhotrvajícího poklesu, když index z posledního maxima sestoupí alespoň o 20 procent. Díky následnému růstu se ale DAX medvědímu trhu vyhnul.

Index pařížské burzy CAC 40 měl k dobru 1,1 procenta na 7005 bodů, index londýnské burzy FTSE 100 pak vykazoval růst o 1,4 procenta na 7812 bodů. Index milánské burzy FTSE MIB ve stejnou dobu přidával 0,7 procenta na 33 069 bodů.

Evropská komise v pondělí uvedla, že pokud se nebude schopna s americkou administrativou dohodnout na odstranění cel, je připravena zavést odvetná 25procentní cla na dovoz některého zboží z USA. Na unii už dopadají cla na dovoz aut a na dovoz oceli a hliníku do USA. Od středy by to mělo být i takzvané reciproční 20procentní clo u dalšího zboží.

Index akcií evropských bank vykazoval krátce po zahájení růst asi o jedno procento. Investoři měli zájem také o akcie zbrojovek, což je sektor, který si letos v Evropě vede nejlépe. Dílčí index tohoto odvětví krátce po zahájení vykazoval asi tříprocentní růst.

Asijské trhy rovněž korigovaly ztráty z předchozích dnů, index tokijské burzy Nikkei 225 přidal 6,03 procenta na 33 012,58 bodu. Index Hang Seng, což je hlavní ukazatel vývoje cen akcií na burze v Hongkongu, těsně před koncem obchodování vykazoval růst o více než 1,5 procenta zhruba na 20 128 bodů. V pondělí odepsal přes 13 procent a zaznamenal tak nejhlubší propad od roku 1997.

Výběr článků

Načítám