Článek
Jako hlavní důvod výrazně zvýšeného zisku firma uvedla zlepšení hospodaření společností v segmentech chemie v zahraničí. Růst tržeb pak odrážel zvýšené prodejní ceny v chemickém segmentu koncernu, které zapříčinily významně zvýšené ceny vstupů.
„Agrofert se řadí k největším českým investorům na Slovensku a v Německu. Celkové tržby koncernu ze zahraničí tvoří více než polovinu jeho tržeb. Chemické továrny v zahraničí byly také hlavním tahounem růstu koncernu Agrofert v roce 2022. Celkově se loni zahraničí podílelo na provozním výsledku hospodaření Agrofertu z 56 procent,“ uvedl Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti.
Agrofert zároveň dodal, že letošní rok se zatím nevyvíjí tak jako ten loňský a předběžné výsledky za první pololetí naznačují pokles ve výkonnosti. Může za to nestabilita trhů kvůli válce na Ukrajině a vysoké ceny energií a vstupů, které se propíší i do výsledků za celý letošní rok.
„Loňské zisky zemědělců rostly díky vysokým světovým cenám komodit. Letos očekáváme opačný efekt, neboť světové ceny klesly, ale zemědělci mají na skladech zásoby osiva a hnojiv za loňské extrémně vysoké ceny,“ dodal Průša.
Do února 2017 vlastnil koncern někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Agrofert zaměstnává přes 30 tisíc lidí, z toho 20 775 v Česku.
Do holdingu, který sdružuje zhruba 200 firem v ČR i v zahraničí, patří například chemičky Precolor, Deza, Fatra, Synthesia, potravinářské společnosti Kostelecké uzeniny, Krahulík, Penam nebo například lesnická společnost Uniles.