Hlavní obsah

Agentura Moody’s snížila rating Řecka, dohoda s věřiteli je prý vzdálená

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service snížila ve čtvrtek úvěrové hodnocení silně zadluženého Řecka o jeden stupeň na Caa2. Důvodem je nejistota ohledně výsledku jednání Atén s mezinárodními věřiteli. Rating se tak dostal hlouběji do spekulativního pásma a výhled ratingu je navíc negativní, což signalizuje, že Moody’s by později mohla přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

Žena nakupuje v obchodu v řeckých Thessalonikách.

Článek

Rating Caa2 je čtvrtý od konce na škále jednadvaceti úvěrových známek Moody’s.

Řecko se kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu částky 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Aténám se zatím nepodařilo s mezinárodními věřiteli na podobě reforem dohodnout. „Neexistují žádné bezprostřední vyhlídky na dosažení dohody o novém finančním balíku,” uvedla Moody’s. Upozornila zároveň, že nedostatek likvidity v řecké ekonomice podkopává schopnost vlády financovat rozpočtové výdaje a splátky dluhu.

Země potřebuje hospodářský růst

„Řecko potřebuje ve střednědobém výhledu rychlejší hospodářský růst a politické odhodlání. Poslední vývoj obojí zpochybňuje, což vyvolává další obavy o schopnost země udržet si v příštích letech finanční podporu ze strany mezinárodních věřitelů,” uvedla Moody’s.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou podporu. Dohodlo se už na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (asi 6,6 biliónu korun).

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země mezi investory vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pokud je ale rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů dané země investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám