Článek
Agentura ve zdůvodnění uvedla, že v USA v posledních 20 letech dochází k postupnému „zhoršování standardů správy věcí veřejných, včetně fiskálních a dluhových záležitostí“, a to bez ohledu na červnovou dohodu demokratů a republikánů týkající se dluhového stropu.
Fitch už v květnu zařadil rating dlouhodobých devizových závazků USA do režimu pozorování s možností jeho snížení, což tehdy zdůvodnil právě sporem o zvýšení dluhového stropu a hrozbou platební neschopnosti federální vlády.
Americká ministryně financí Janet Yellenová ale nesouhlasí, Fitch prý použil staré údaje a rating snížil „svévolně“.
Prezidentu Joeovi Bidenovi se podle Bílého domu podařilo dosáhnout nejsilnějšího hospodářského zotavení ze všech velkých světových ekonomik. Ve druhém čtvrtletí ekonomika USA zrychlila růst na 2,4 procenta z dvouprocentního tempa v prvním čtvrtletí.
USA nemají nejvyšší možný rating ani od agentury Standard & Poor's, ta jim ho vzala už v roce 2011 právě kvůli sporům o dluhový strop. Poslední z velkých ratingových agentur Moody's dává Spojeným státům stále nejvyšší hodnocení, což je v jeho případě označení Aaa.
Česká republika má od agentur čtvrtý nejvyšší stupeň hodnocení, což je AA- v případě agentur Fitch a Standard & Poor's a Aa3 v případě Moody's. Nejvyšší možné hodnocení mají země jako Kanada, Austrálie, Dánsko, Německo, Norsko či Lucembursko.