Článek
Operátor Vodafone v pondělí v Rumunsku spustil mobilní platební systém M-Pesa. Jde o první pokus rozšířit v Africe mimořádně populární mobilní měnu (ve svahilštině znamená M-Pesa mobilní peníze) na další trhy. Pro celou Evropu si proto operátor zřídil licenci na provozování finančních služeb s elektronickými penězi.
Píše o tom britský ekonomický deník Financial Times.
M-Pesa se v Africe tak rozšířilo, že funguje jako virtuální měna, díky níž mohou bezpečně platit lidé, kteří nemají snadný přístup k bankovním službám. Pomocí textové zprávy je možné zaplatit za letenky, školné nebo jen rybu na tržišti.
Chystáme se do pár zemí, ale v horizontu zhruba roku to zřejmě nebude žádná v západní Evropě
V zemích, jako je Keňa, se přes mobilní bankovnictví realizuje až třetina veškerých transakcí v ekonomice. Lidé dávají příkaz svému operátorovi, aby převedl určitou sumu za zakoupení zboží, oni sami ji zaplatí v rámci předplacené karty.
Mobil mají, účet ne
Služba v Rumunsku cílí na odhadem sedm miliónů Rumunů (zhruba třetina populace), kteří platí hlavně hotově.
„Většina lidí v Rumunsku má alespoň jeden mobil, ale víc než třetina populace nemá účet,“ vysvětlil ředitel Vodafonu pro oblast mobilních peněz Michael Joseph.
Rozšiřovat služby hodlá zatím hlavně v regionu východní Evropy. “Chystáme se do pár zemí, ale v horizontu zhruba roku to zřejmě nebude žádná v západní Evropě,“ prohlásil. Potenciálně by ale podle něj mohly být vhodným trhem země s velkou populací přistěhovalců, jako například Itálie.
Není to bitcoin
Na mobilní platformě se bude v Rumunsku nabízet spoření, půjčky a pojištění, jako to funguje v Africe a v poslední době také v Indii.
Rozšíření do Evropy přichází uprostřed kontroverzí kolem digitálních měn, jako je bitcoin. M-Pesa ale není virtuální měnou, spíš jen způsobem, jak přesouvat skutečné peníze z mobilních účtů, píše list.
Například Rumuni budou moci mobilem platit od jednoho nového lei (cca 6 korun) až po 30 000 lei (180 tisíc korun) denně.