Článek
Nejhůře si přitom hledají uplatnění mladí lidé s výučním listem, naopak nejlépe ti, kteří vystudovali vysokou školu.
"Stále platí, že čím vyšší má kdo vzdělání, tím má také vyšší šanci na trhu práce," komentovala to ministryně. Míra nezaměstnanosti u vyučených za duben činila 13,5 procenta, u absolventů učilišť s maturitou 11,3 procenta a u absolventů středních odborných škol s maturitou (SOŠ) 9,1 procenta. Lépe na tom byli s hledáním místa ti, kteří ukončili vyšší odborné školy (VOŠ), u nichž míra nezaměstnanosti dosáhla 6,5 procenta, pak absolventi gymnázií (3,4 procenta) a vysokoškoláci (3,1 procenta).
U všech skupin se míra nezaměstnanosti proti loňsku snížila: u vyučených o 5,2 procenta, u vyučených s maturitou o 2,3 procenta, u absolventů SOŠ o 1 procento, u absolventů VOŠ o 1,7 procenta, gymnazistů o 0,5 procenta a nakonec u vysokoškoláků o 0,7 procenta.
Podle ministryně školství klesající míra nezaměstnanosti absolventů souvisí s tím, že se tento ukazatel celkově snižuje v celé ČR. Stále více mladých lidí má také zájem pokračovat dále ve studiu.
Jak upozornila Kleňhová, roli sehrálo i nařízení vlády, podle něhož absolventi mohou dostat podporu v nezaměstnanosti, až když odpracují půl roku. "Jsou pak více nuceni hledat si zaměstnání, když vědí, že dávky nedostanou hned," upřesnila.
Pokud se týká oborů, nejlépe nacházejí místa ti, kteří vystudovali zdravotnictví, nejhůře pak absolventi zemědělských škol, ekonomie, učitelství či práva.