Článek
„Pro lékaře je často zatěžující a frustrující, že musí ošetřovat množství banálních případů na urgentních příjmech, když by mohli pacienti řešit své potíže například samoléčbou po poradě s lékárníkem nebo návštěvou praktického lékaře,“ sdělil primář interního oddělení a centrálního příjmu Nemocnice Znojmo Zdeněk Monhart.
„Jsou to lidé, kteří přijdou ve tři ráno s tím, že je tři dny bolí záda nebo že je škrábe v krku a nechtějí čekat na svého lékaře,“ upozornil.
Stávající devadesátikorunový poplatek podle něj nikoho neodrazuje, nezvedal se od roku 2008, kdy byl zaveden. Odpovídající by podle internistů bylo dnes 250 až 300 korun v závislosti na regionu.
Oficiální statistiky o zneužívání pohotovostí dosud chybí.
Nemocnice chtějí zavést poplatek za pacienta na pohotovosti až 300 korun

Poplatky za pobyt v nemocnici
Lékaři žádají také o návrat poplatků za pobyt v nemocnici, které se v minulosti pohybovaly mezi 60 a 100 korunami. Totéž prosazují i regionální nemocnice, ani jejich volání ale politici zatím nevyslyšeli a před volbami se to zřejmě nezmění.
„Dokud byl alespoň menší poplatek za pobyt, tak se nestávalo, že nám rodiny nechávaly starší pacienty, kteří mohli již být propuštěni, například přes víkend, protože mají jiný program. To je věc velmi častá ve chvíli, kdy pobyt nic nestojí, ale důchod zůstává doma,“ líčí Monhart.
Internistů je v Česku zhruba 900 a za posledních šest let jejich počty klesly o nejméně šest desítek. Potřeba péče ale roste. Zejména s tím, jak se zvyšuje podíl seniorních pacientů s řadou chronických nemocí.
Deset let bez poplatků
Řešení vidí internisté nejen ve snížení tlaku na urgentní příjmy a pohotovosti, ale i ve zvyšování atraktivity oboru.
Bez změny systému je podle nich ohrožena dostupnost péče, na kterou doplatí nejzranitelnější skupiny.
„Pokud nedojde ke změně, tak nedostupnost zdravotní péče dopadne právě na ty, kteří mají dnes všechno zadarmo a nemusí nic platit. Lidé s vyšším příjmem si pak připlatí na soukromé klinice, ale nízkopříjmoví, kteří jsou dnes přesvědčováni, že nemusí platit nic, budou mít problém se k péči dostat a budou na ni velmi dlouho čekat,“ domnívá se Monhart.
Poplatky u lékaře zrušila v roce 2015 z většiny Sobotkova vláda, ponechala jen ten na pohotovostech. Ještě před dvěma lety o jeho navýšení přemýšlel i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), zvýšení připustil tehdy i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), dle následných vyjádření ale nejde o prioritu.
„Nastavení nějakých striktních opatření, například bariér přístupu k péči – ať již finančních, či organizačních – je spojeno s rizikem, že se někdo k péči nedostane, přestože ji skutečně potřebuje,“ řekl k tomu už dříve mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. Řešení vidí ve zefektivnění systému a posílení role zdravotních pojišťoven, které poslanci aktuálně projednávají.
Vláda změní systém lékařských pohotovostí, budou v nemocnicích s urgentním příjmem
