Článek
„Letos se to nestihne pro odpor opozice. Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl serveru iDnes poslanec Marek Benda k novele, kterou kritizuje opozice.
Podle místopředsedy mediálního výboru Rudolfa Salvetra (ODS) teď musí poslanci napnout síly na schvalování vládní reformy důchodů a návrhu státního rozpočtu pro příští rok. „Pro poplatky to bude znamenat odklad účinnosti a obě veřejnoprávní média se tomu musí přizpůsobit,“ řekl serveru.
ČT: Budeme muset propouštět
Současný ředitel ČT Jan Souček v polovině letošního roku uvedl, že pokud zákonodárci poplatky nezvednou na 150 korun, propustí televize v příštím roce asi 350 lidí. Souček už dříve nastínil, že by mohlo dojít při neschválení rozpočtu i k omezení původní premiérové tvorby o více než třetinu.
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu počítá také s nastavením pravidel pro valorizaci poplatků, pokud součet ročních měr inflace přesáhne šest procent.
Rozšířit se má například i okruh poplatníků. Platit by měly nově nejen domácnosti, které mají televizi nebo rozhlasový přijímač, ale i ty, které využívají pro poslech či sledování vysílání internet. Poplatky by tak měly hradit i domácnosti, kde využívají chytrý telefon, tablet nebo počítač.
Změny by měly zajistit udržitelnost financování a nezávislost veřejnoprávních médií.
ČT letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Díky novele by ČT získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a ČRo 331 milionů korun navíc.