Článek
Insignii řádu německých rytířů, a později wehrmachtu i bundeswehru, největší tzv. tlapatý kříž v Česku, po několika předchozích posprejování nápisy Smrt neonacismu, Nazis raus nebo heslem španělských interbrigadistů No pasarán, koncem letošního března rozlámali odpůrci pietního místa spravovaného Správou Krkonošského národního parku (KRNAP).
Návrat opraveného kříže, jehož torzo leží v depozitáři Krkonošského muzea ve Vrchlabí, představuje spolu se stálým umístěním v některé z muzejních expozic jednu z alternativ renesance kontroverzní pamětihodnosti. „Rozhodne Správa KRNAP, které kříž jakožto majiteli pozemku, kde donedávna stál, patří,“ konstatoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Kříž posvěcený v roce 1944 župním šéfem NSDAP obergruppenführerem SS Konradem Henleinem (1898-1945) v tehdejším Háji hrdinů, stihl opakovaně osud poválečné likvidace symbolů Hitlerovy třetí říše. Nacistický artefakt, zprvu zničený hned po válce, obnovil v roce 2011 už bez vytesané svastiky spolek Jizeran, jako připomínku odvěkého soužití českých a německých horalů, které rozdělilo období druhé světové války.
Posprejovaný památník nad Kořenovem probudil emoce
Dominanta novodobého symbolického hřbitova lidí, již za války trpěli stejným dílem, vydržela dvanáct let, aby nakonec skončila opět rozlámaná na kopci Hvězda. „Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ říká Drahný. „Případ šetří policisté z Harrachova,“ reagovala policejní mluvčí Dagmar Sochorová.
Vandal zatím uniká
Prostor symbolického hřbitova s monumentálním křížem monitorují na pomezí Krkonoš a Jizerských hor čtyřiadvacet hodin denně kamery. Kamerové záznamy nicméně nepomohly odhalit viníky žádného z předchozích sprejerských útoků.
Tentokrát však nešlo o bleskový čin jednotlivce se sprejem v kapse. Rozbít obrovský žulový monument na čtyři kusy vyžadovalo pořádnou dávku fortelu, nezbytné nástroje a čas. Pováleční revolucionáři museli stabilitu několikatunového kříže prý nejprve narušit explozivními náložemi. „Podrobnosti o kamerových záznamech nebudeme zveřejňovat,“ uvedla Sochorová.
Návratu kříže pod novogotickou rozhlednu Štěpánka nestojí podle krkonošských ochranářů nic v cestě. Kříž spolek Jizeran opětovně nevztyčil ilegálně, jak argumentují odpůrci dnešního památníku. „Lžou a překrucují nynější účel památného místa. Justice smetla všechny právní výtky proti památníku ze stolu,“ tvrdí Drahný.
„Šlo o obnovu, jež nevyžadovala souhlas úřadů. Památník stojí v souladu s právními předpisy, což potvrdil i liberecký krajský úřad,“ potvrdil před časem šéf stavebního úřadu v Desné na Jablonecku Aleš Nigrin.
Žulový kříž dnes doplňuje dvojjazyčný Senekův citát Žít znamená bojovat, Zu leben heißt zu kämpfen, s důrazem na pietní místo věnovaného obětem válek a cedule, jež mluví o nezpochybnitelném symbolu třetí říše a zároveň o velkorysosti vítězů vůči poraženým. Podoba kříže, nazývaného též kříž sv. Jana z Jeruzaléma, přivlastněného nacisty, vychází z erbu přímořského městečka Amalfi v jihoitalské provincii Salerno.