Hlavní obsah

Zubaři narychlo shánějí anestetikum. Od března bude výpadek

3:34
3:34

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Hůře nahraditelné anestetikum Supracain, které využívají denně hlavně stomatologové pro lokální umrtvení zubů, bude mít od března do května výpadek. Firma dodávající látku hlásí výrobní problémy, o nichž informovala české úřady s předstihem. Část zubařů se stihla zásobit, ostatní si už mohou objednat jen mezené počty balení.

Foto: Envato Ekements

Ilustrační foto.

Článek

Většina z oslovených zubařů ujistila, že se pacienti nemusí bát toho, že by jim dělali zákroky bez umrtvení. Buď mají rezervu, anebo využijí jiné anestetikum, nemusí být ovšem tak komfortní.

„Setkal jsem se s tím minulý týden díky kontaktu s jednou zubní ambulancí. Pro nás (v IKEM) to problém není, máme jednu ambulanci, která je saturovaná a počet výkonů tam není velký,“ podotkl vedoucí lékárník Michal Hojný, předseda Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti a zástupce České lékárnické komory.

Přípravek zvaný Supracain je nejčastěji využívané injekční anestetikum v zubních ordinacích.

Senát posvětil snazší uplatnění pro zubaře z mimounijních zemí

Domácí

„Vysvětlení od vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo takové, že je výpadek řádně nahlášen a výrobce má na skladě balení ještě minimálně na dva měsíce,“ doplnil.

Problémy zatím nemá ani královéhradecký stomatolog Radek Mounajjed, naskladněn má zatím dostatek balení. „Šli jsme hned, jak jsme to zjistili, do lékárny. Mají zásobu jen na měsíc,“ dodal.

Žádnou paniku

Obavy mírní stomatolog Filip Špilar, zástupce České stomatologické komory pro Liberecký kraj. „Pokud všichni nepodlehnou panice a neskoupí zásoby v lékárnách, tak by problém nastat nemusel. Jde jen o to, aby se ordinace rozumně zásobily,“ poznamenal.

I on má zatím slušnou rezervu. „Zachytil jsem zprávu, že by to nemělo být tak dramatické, ale ať raději počítáme s tím, že může být dva měsíce výpadek,“ doplnil.

Firma, která léky do Česka dodává, předpokládá, že je zubaři nebudou moci od 17. března do 2. května objednat. Látku proto lékový ústav zařadil mezi „omezeně dostupné“ a vztahují se na ni přísná omezení pro objednávání i hlášení skladových zásob.

Ministerstvo zdravotnictví po vydání článku sdělilo, že předpokládá, že by k výpadku nakonec dojít nemuselo. Díky dojednání dodávek účinné látky a vyšší výrobě v únoru.

Zubařům ústav radí přechodně sáhnout po jiném anestetiku, například Septanest s adrenalinem, který problémy s dodávkami podle informací uváděných ústavem nemá a funguje podobně. Alternativou jsou i takzvané karpule, které se aplikují v kovové injekční stříkačce. Část ze 7466 stomatologů, kteří působí v Česku, se jim ale snaží vyhnout. I kvůli náročnější sterilizaci.

Podobný problém řešili na přelomu roku i nemocniční lékaři kvůli výpadku infuzních roztoků. Situace se podle Hojného uklidňuje, omezení nemocniční péče nehrozí. Obavy z chybějících roztoků měly především regionální nemocnice, kterým se začaly tenčit zásoby a nedostává se jim například menších balení, na která byli lékaři i pacienti zvyklí.

Komplikace mohou trvat ještě několik měsíců.

Problémy s dostupností infuzních roztoků potrvají zřejmě do léta

Domácí

Výběr článků

Načítám