Hlavní obsah

Zranění v zahraničí? Přes aplikaci Záchranka si Češi přivolají pomoc i ve Finsku

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Stovky lidí se každoročně v cizině zraní nebo se dostanou do ohrožení života a volají přes mobilní aplikaci Záchranka o pomoc. Ještě donedávna ji mohli využít jen v Rakousku, Maďarsku a slovenských horách. Nově uspějí i ve Finsku. Zachránit život to může podle velvyslance Adama Vojtěcha tisícům turistů, kteří uvíznou v horách nebo se zraní. Češi mohou nově ve Finsku vyzvedávat i předepsané léky.

Foto: Archiv Záchranka

V budoucnu namíříte telefon na zraněného a operátor uvidí na počítači to, co vy

Článek

„Použil jsem aplikaci Záchranka hned první den, kdy jsem si ji nainstaloval do mobilu. Ukázala se být velmi užitečná, když jsem se snažil předejít dopravní nehodě,“ svěřil se finský velvyslanec v Praze Pasi Tuominen.

Všiml si, že se auto s míchačkou na beton, které jede na dálnici před ním, nemá sklopenou plošinu. „Předjel jsem jej a začal na něj blikat, abych řidiče upozornil. Místo toho mě ale taky předjel a ještě zrychlil, takže narazil do mostu. Přes aplikaci jsem rovnou zavolal na 112,“ vylíčil.

Podobně jako on mohou českou aplikaci Záchranka využít nově i čeští turisté ve Finsku, kteří jsou v ohrožení života a volají na linku 112. Jde o usnadnění komunikace.

Operátoři hlásí výpadky signálu především na horách

Domácí

Potřebná může být hlavně pro ty, kteří se vydají na sever země, která je řídce osídlená a jsou tam rozlehlé lesy. Konzulát ve Finsku řešil už několik případů, kdy se někdo zranil nebo ztratil v Laponsku.

S aplikací nemusí Češi nic dělat. Po překročení finských hranic se přepne do angličtiny a v případě potřeby odešle tamním záchranářům lokalizaci volajícího s přesností na několik málo metrů.

Systém funguje už v Rakousku, Maďarsku a částečně na Slovensku v horských oblastech, kde se osvědčil. Loni tady Češi využili aplikaci 500krát.

Oproti Finsku může v těchto zemích volající vybrat na displeji mobilu z piktogramů i co se mu stalo a nasdílet své zdravotní záznamy, které do aplikace už dříve uvedl. Třeba, že se léčí s cukrovkou nebo nemá očkování proti tetanu. Přes chat nebo kameru pak může s dispečerem dál do příjezdu záchranky komunikovat.

Zájem podle autora aplikace Záchranka Filipa Maleňáka roste i v zemích, kde ještě nejsou systémy propojeny s tím českým. Brzy by se to mohlo změnit v Bavorsku, Rumunsku nebo severní Itálii, hlavně v horských oblastech.

Vyzvednou i léky na recept

Koncem roku se také rozšířil výčet zemí, v nichž mohou čeští pacienti získat lék předepsaný jejich registrujícím lékařem. Chronici, kterým dojdou pravidelně užívané léky nebo je zapomenou doma, si mohou zavolat svému praktickému lékaři o eRecept, a nově ho vyzvednout ve Finsku.

Stejně to platí i naopak. Získaný QR kód k eReceptu stačí v zapojených lékárnách ukázat spolu s občanským průkazem nebo pasem.

Možné je to i při vycestování do Chorvatska, Estonska, Lotyšska, Polska, Řecka a Španělska.

Stovky Čechů si vyzvedly léky v cizině

Domácí

Výběr článků

Načítám