Článek
„I my ve Fakultní nemocnici Motol jsme už letos diagnostikovali 10 až 15 případů u cestovatelů. Souvisí to s velkou aktivitou onemocnění v tropech. Když tam jede osoba, která není imunní a nechrání se proti komárům, tak se může vrátit s infekcí,“ řekl Novinkám a Právu infektolog Milan Trojánek, přednosta infektologické kliniky v tamní fakultní nemocnici.
Od začátku roku odhalili lékaři 61 případů horečky dengue, která je charakteristická hlavně náhlými vysokými horečkami, bolestí hlavy a nevolností. Loni to byla touto dobou polovina. Za celý rok bylo loni nahlášeno 79 případů.
Česko sice není rizikovou oblastí. S globálním oteplováním se ale tropické druhy častěji objevují i v oblíbených evropských destinacích pro dovolenou.
„Na jihu Evropy se už rozšířili komáři, kteří tuto infekci umí přenést. Opakovaně byly lokální epidemie ve Francii, kde bude letos olympiáda, což znamená velké množství lidí, a kolegové se obávají možného rozšíření,“ upozornil Trojánek.
Teplé zimy mohou dočasně přilákat nebezpečný tropický hmyz i k nám
S komáry přenášejícími virus dengue bojuje zejména Jižní Amerika. Vlivem urbanizace a rozvíjení oblastí podle infektologa přibývá i míst, kde se mohou komáři nebo jejich larvy množit.
„Důležitá je vedle očkování také ochrana repelentem před poštípáním komáry. Problém je, že komáři, kteří přenáší dengue, štípou přes den. Komáři přenášející malárii jsou aktivní v noci, kdy se mohu lépe chránit,“ vysvětlil infektolog.
Dostupné repelenty fungují i na exotické druhy, ujistil vrchní ředitel odboru ochrany veřejného zdraví resortu zdravotnictví Matyáš Fošum. Pro Chorvatsko mohou stačit ty, které mají DEET - účinnou látku - nad 25 procent. Do exotičtějších zemí, hlavně Afriky, se doporučuje ochrana nad 50 procent.
„V současné době je potřeba reflektovat, že komáři mohou přenášet další onemocnění a apelujeme na používání repelentů,“ doplnil Fošum.
Více infekcí klíšťaty
Ve stejném duchu vybízí epidemiologové k ochraně před klíšťaty. Zdvojnásobil se letos i počet nakažených klíšťovou encefalitidou. Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal už 69 nemocných. Přibylo i případů lymské boreliózy, ke konci května jejich počet vyšplhal na 785. Nejvíc za stejné období od roku 2015.
Klíšťata jsou letos aktivní.
— Marek Štefan (@infektolog) June 10, 2024
Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování.
Proti borrelióze máme antibiotika.
Klíště co nejdříve odstranit. A následně pozorovat zdravotní stav.
Klíšťová encefalitida se projevuje s odstupem několika týdnů, typicky dvojfázově. Nejdříve… pic.twitter.com/cdnBI00OGO
Nejvyšší stupeň aktivity klíšťat potvrdily před několika dny i jihočeští hygienici. „Ve srovnání se stejným obdobím minulých sezon se jedná o výskyty vyšší, než jsme na začátku června v posledních letech u obou těchto klíšťaty přenášených onemocnění zaznamenali,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Za nárůstem může být i lepší povědomí veřejnosti a lékařů, kteří nemoc odhalí.
„K lékaři by měli lidé neprodleně přijít, když budou mít bolest hlavy, zvracet, budou mít světloplachost a nebudou se opravdu cítit dobře,“ doporučil Trojánek kvůli tomu, aby lékaři vyloučili, že nehrozí zánět mozkových blan v důsledku encefalitidy.
Nákaza v městském parku je pravděpodobnější než přisátí infikovaného klíštěte ve volné přírodě. Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou nechat naočkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaném centru. Lymská borelióza se léčí antibiotiky.