Článek
„Návrh byl zamítnut, protože nebyly splněny zákonné podmínky pro to, aby bylo přistoupeno k omezení svéprávnosti. Posuzovaný trpí duševní poruchou, která ale není trvalého rázu,“ uvedla soudkyně Kateřina Navrátilová.
Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. Jednotlivé strany si vzaly lhůtu na případné podání odvolání.
Na jednání se v pátek Michal Redl dostavil osobně. Soud mu však umožnil vyhnout se mediální pozornosti a do jednací síně tak dorazil bočním vchodem, kudy k líčení běžně míří vazebně stíhané osoby.
„Soud vyhověl jeho žádosti, aby se nemusel dostavit hlavním vchodem. Spouštěčem jeho zdravotních komplikací jsou stresující situace, přičemž jednou z nich je obrovská medializace. K tomuto kroku bychom přistoupili i u jiných účastníků, kteří trpí nějakou duševní poruchou a požádají, aby nemuseli procházet k soudu přes média,“ vysvětlila soudkyně.
Zlínský soud znovu řešil svéprávnost Michala Redla, rozhodne v lednu
Zasedání se navíc konalo s vyloučením veřejnosti. Důvodem bylo podle soudkyně podrobné projednávání zdravotního stavu Michala Redla a ohled na jeho tři nezletilé děti. U samotného rozhodnutí, ke kterému už byla připuštěna média a veřejnost, ale Redl chyběl a od soudu odjel.
V minulosti o omezení Redlovy svéprávnosti opakovaně rozhodoval plzeňský okresní soud, důvodem bylo jeho údajné duševní onemocnění. Krajský soud v Plzni však v září 2022 omezení zrušil a jeho rozsudek loni potvrdil i Nejvyšší soud, k němuž podal Redl dovolání. Podnikatel je tedy dál stíhán v případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku.
Podle zdroje blízkého vyšetřování je možné, že se Michal Redl dožadoval, na rozdíl od návrhu svého bratra, ponechání svéprávnosti kvůli pokračující aféře Dozimetr, v níž by tak v konečném soudním rozhodnutí mohl dosáhnout určitých úlev.
V budoucnu mu může být přičtena k dobru skutečnost, že nechce být zbaven svéprávnosti, a to coby polehčující okolnost,“ podotkl zdroj Novinek.
„Jeho stanovisko je takové, že posuzovaný nechce být zbaven svéprávnosti,“ potvrdila soudkyně.
V kauze Dozimetr je podle ČTK z různých trestných činů obžalováno devět lidí. Státní zástupce jim klade za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a také nedovolené nakládání s drogami.
Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku, tak aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich právě Redl. U dalších dvou obviněných žalobce navrhuje, aby soud schválil dohodu o vině a trestu.