Hlavní obsah

Česko-slovenské příhraničí se dočkalo znovuobnovení železničních spojů

Po pěti letech se obyvatelé česko-slovenského příhraničí na východě Moravy dočkali opětovného pravidelného železničního propojení Horní Lidče na Zlínsku se slovenským Púchovem. Podle starostů tento krok pomůže nejen zvýšit cestovní ruch v hornatém regionu, ale i zlepšit dopravní dostupnost podhorských vesnic, kde mnohdy nejezdí ani autobus.

Obnovené pravidelné spoje mezi Horní Lidčí a PúchovemVideo: Aleš Fuksa, Novinky

Článek

Obnovení přeshraničního spojení na trati 280 mezi Horní Lidčí a slovenským Púchovem je nejočekávanější novinkou na východomoravské železnici.

„Na trať vyjede pět párů osobních vlaků denně, které bude provozovat Železničná spoločnosť Slovensko, přičemž na českém území budou vedeny pod licencí vlaků Arriva. Spojení bude zajištěno jednotkami 813 a 913,“ přiblížil jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje Martin Štětkář s tím, že v Horní Lidči budou zároveň vytvořeny návaznosti na linku S2 Vsetín-Bylnice, zatímco v Púchově je možnost pokračovat po železničním koridoru na Žilinu či Bratislavu.

„V souvislosti s tímto budou na vybraných vlacích linky S2 zrušeny závleky do zastávky Střelná, čímž se zrychlí přímé spojení mezi Valašskými Klobouky a Vsetínskem,“ dodal Štětkář.

Novinka začne platit 15. prosince. A dobrá zpráva je to zejména pro lidi dojíždějící do zaměstnání z české strany do Púchova, kde je největším nadregionálním zaměstnavatelem gumárenský gigant Continental, nebo naopak ze Slovenska na Valašsko.

Foto: Aleš Fuksa

Mezi Púchovem a Horní Lidčí bude jezdit od poloviny prosince motorový osobní vlak.

„V roce 2019 byla zcela zrušena osobní regionální železniční doprava mezi Horní Lidčí a Púchovem, protože se nepodařilo najít shodu na jejím financování. Lidé však byli na tyto spoje zvyklí a využívali je. Proto jsem inicioval jednání na slovenském ministerstvu dopravy, díky kterému se nám nakonec podařilo dohodnout takové podmínky, abychom mohli vlakové spojení obnovit,“ vysvětlil statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel (ANO), zodpovědný za oblast dopravy.

Foto: Aleš Fuksa

Mezi Púchovem a Horní Lidčí bude jezdit od poloviny prosince motorový osobní vlak.

„Všechna vlaková spojení jsou přizpůsobená pracovním změnám ve společnosti Continental, která je významným regionálním zaměstnavatelem,“ doplnil předseda Trenčínského samosprávného kraje Jaroslav Baška.

Místní jsou s návratem pravidelného vlakového spoje spokojeni. „Určitě je to dobrá zpráva. Tak si aspoň můžu vyjet místním vlakem někde do okolí na slovenskou stranu k Púchovu na výlet s dětmi,“ sdělil Aleš Mikeska z Horního Lidče.

Městské vlakové nádraží v Jihlavě přestaví na centrální dopravní terminál. Budova z roku 1887 půjde k zemi

Ekonomika

Výběr článků

Načítám