Článek
„Jednání bylo poměrně bouřlivé. My jsme ale drsný kraj a jsme zvyklí si říkat věci na rovinu. Starostové to řekli natvrdo,“ řekl po jednání hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec (ANO). „Ústecký kraj je velmi specifický a zaslouží si specifické zacházení, protože věci, které ve zbytku republiky mohou fungovat relativně snadno, tak tady v oblastech s vysokým indexem sociálního vyloučení snadno nefungují,“ dodal.
Úřad práce chtěl v Ústeckém kraji zrušit celkem sedm poboček. K poslednímu červnu letošního roku ale uzavře oproti původnímu plánu jen tři. Čtyři zbývající mají skončit až na konci září, pokud se mezitím ukáže, že jejich klienti si zvládají své záležitosti vyřídit jinou cestou, tedy digitálně, prostřednictvím České pošty anebo na jiné pobočce, která se zavírat nebude.
Úřad práce zruší až pětinu poboček, propouštět ale neplánuje
„Dohodli jsme se na odložení termínu uzavření právě proto, abychom měli čas to s klienty probrat, naučit je obsluhovat digitální nástroje a případně si odkontrolovat, že podání na České poště běží dobře,“ uvedl šéf Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Starostové: Je to solidní kompromis
Odložení termínu uzavření se týká poboček ve Šluknově na Děčínsku, ve Štětí a Úštěku na Litoměřicku a ve Vejprtech na Chomutovsku. V dalších třech městech, v České Kamenici na Děčínsku, v Libochovicích na Litoměřicku a v Jirkově na Chomutovsku pobočky skončí k 30. červnu. Jejich zaměstnanci přejdou do jiných poboček a obyvatelé těchto měst se budou muset rozhodnout, jak si budou svoje záležitosti na úřadu vyřizovat.
Starostové z měst, kde se uzavření pobočky odkládá, si vyjednanou dohodu pochvalují. „Když se musíme smířit s tím, že pobočky mají zaniknout, tak to odložení uzavření je pro nás rozumný kompromis a získání času na vyhodnocení toho, jak se s tím pracovníci i klienti úřadu práce popasují nebo zda to významně nezatíží naše sociální pracovníky na obcích,“ řekl k dohodnutému kompromisu starosta Štětí Miroslav Andrt.
Štětí by se chtělo s úřadem práce domluvit na tom, že jeho pracovníci budou do města v případě potřeby zajíždět. „Podobně spolupracujeme s finančním úřadem, pro který v době podávání daňových přiznání vyčleňujeme prostor a zajíždějí k nám a jsou k dispozici lidem. Takže možná podobný model vytvoříme a já jsem vděčný za ten čas navíc, protože teď teprve můžeme reálně jednat, jak by to mohlo vypadat a fungovat,“ doplnil starosta.
Úřad: Děláme to kvůli bezpečnosti
Šéf Úřadu práce ve čtvrtek v Ústí nad Labem také řekl, že rušení poboček není úsporné opatření, ale že ho úřad dělá z důvodu bezpečnosti. „V rušených lokalitách byl na jednoho zaměstnance zhruba dvojnásobek útoků než jinde. Jde o verbální útoky, výhrůžky až po fyzická napadení. Platí, že velké pobočky dokážeme lépe zabezpečit, ať už jde o bezpečnostní skla, tísňová tlačítka, nebo o nově vysoutěženou bezpečnostní agenturu,“ zdůraznil Krištof.
Starostové se ale na jednání proti argumentaci nebezpečností ohradili. „Napříč zastoupenými městy jsme se shodli, že argument bezpečnosti nebereme. Úřad se opírá o nějaká celorepubliková data, ale třeba u nás ve Štětí máme pobočku zajištěnou přepážkami podle standardů, s vyvolávacím systémem i s tísňovým tlačítkem směrem k městské policii,“ oponoval starosta ze Štětí.
K odložení uzavření může ještě dojít v jiných regionech. „Třeba do Karlovarského kraje teprve pojedu. Nemám přesné číslo za všechny regiony, ale pocitově ve zhruba v 80 procentech případů se dohoda se starosty povedla rychle a už máme domluvený finální termín a ve 20 procentech se rodí trochu v bolestech,“ dodal Daniel Krištof.