Článek
Namísto výčepu vstupní atrium, namísto tanečního sálu tři školní třídy. Tak se dá stručně shrnout proměna, kterou před třemi lety prošla někdejší hospoda v Oknech na Českolipsku. Vietnamský majitel pronajal objekt místní škole a ta z něj za pomoci učitelů i rodičů přes prázdniny vytvořila další školní budovu.
Pro okenskou školu to byla nutnost. „Ještě v roce 2012 byla naše škola klasickou vesnickou malotřídkou, měla jen dvě třídy. Pak přibyla třetí, postupně se stala plně organizovaným prvním stupněm a sílil tlak od rodičů, kteří řešili, kam posílat děti dál. Nevyhovovaly jim okolní velké školy městského typu,“ popsala ředitelka okenské školy Iveta Myšková.
Škola v roce 2019 poprvé otevřela šestou třídu a každý další rok chtěla otevřít i následující ročník. Pro sedmáky, osmáky a deváťáky ale neměla prostory, a tak pomohl právě zmíněný pronájem bývalé hospody. Vznikla tak plnohodnotná základní škola, pod níž spadají i dvě mateřské školy, jedna klasická a jedna lesní.
Dnes má 240 žáků, přitom v Oknech žije jen 330 obyvatel. Rozrůstání školy bylo důsledkem rostoucího zájmu. Oblíbená je hlavně mezi rodiči, kteří od vzdělávání svých potomků očekávají něco jiného, než nabízí klasické školy.
Rodinné prostředí a dobré vztahy
Kromě dětí z Oken sem dojíždějí školáci z různých míst Českolipska, ale i ze sousedních krajů, zejména z malých obcí na Kokořínsku a z Mělnicka.
„Především zásluhou paní ředitelky se vytvořila unikátní škola, která nemá na Českolipsku ani v okolních mikroregionech srovnání. Je to de facto montessori styl na státní škole,“ líčí Lukáš Hanus, otec školáků, kteří do Oken dojíždějí ze sousedního Středočeského kraje. „Je tu rodinné prostředí, líbí se mi důraz na morální hodnoty, tradice a vztahy. Každý má své místo. Škola sází na osobnost jednotlivců a respektuje odlišnosti, jiné dovednosti nebo tempo. Je otevřená rodičům, úzce spolupracuje s rodinami,“ popsali přednosti školy další rodiče.
Místním vadí doprava i děti odjinud
Pronájem bývalé hospody by škola v budoucnu chtěla vyměnit za novou vlastní budovu, která má vyrůst na jejích i obecních pozemcích. Proti záměru se ale postavili někteří místní obyvatelé. Nejprve sepsali petici a nakonec místním zastupitelům doručili i návrh na vyhlášení referenda.
„Co se nejvíc nelíbí, je strašná dopravní situace, spojená s provozem školy. Protože většina školáků jsou dojíždějící, tak ráno a odpoledne je v naší malé obci enormní provoz,“ vysvětlila hlavní motivaci odpůrců rozvoje školy starostka Oken Květoslava Doubková (nez., zvolená na kandidátce Okna lidem).
Vesnická škola v Oknech
- Škola v malých Oknech má tradici trvající několik století.
- První písemná zmínka o škole je z roku 1714. Tehdy se vyučovalo v soukromém domě.
- Roku 1824 vyrostla v obci první školní budova. Ta ale v roce 1880 vyhořela a pro školu byla využita budova fary.
- Vzhledem ke složení obyvatel to byla škola německá, navštěvovalo ji až 100 žáků. V obci v té době byla i škola česká, tam docházelo zhruba dvacet dětí. České vyučování v dnešní budově školy začalo až 3. září 1945.
Kromě dopravní zátěže uvedli odpůrci školy v návrhu požadujícím vyhlášení referenda také obavu z poškození estetického rázu jádra obce a pochybnosti o rozvoji školy v době snižování porodnosti. V místním zpravodaji také kritizovali, že kvůli škole chybí obci peníze na jiné věci a že okenských dětí chodí do školy málo.
Referendum bude řešit soud
Místnímu zastupitelstvu proto navrhli vyhlásit referendum. Vzali to ale zeširoka, kromě toho, zda souhlasí s výstavbou nové školní budovy, se lidé mají vyjádřit i k převodu vybudované kanalizace na soukromou společnost a k nedalekému obchvatu. Zastupitelstvo s návrhem v této podobě nesouhlasilo (pro hlasovala pouze starostka) a referendum zatím nevyhlásilo.
„Přípravný výbor se obrátí na soud. Informaci o tom, že tak učiní, podal zmocněnec přípravného výboru na setkání občanů a zastupitelů. Soud by měl v takovém případě do 30 dnů rozhodnout,“ uvedla starostka Doubková.
Další případný rozvoj oblíbené školy tak nyní závisí na okolnostech, které se vzděláváním vůbec nesouvisí.