Článek
Vedení Ústí nad Labem iniciuje kontroly ve vyloučených lokalitách po celém městě pravidelně. Cílí při nich na technický stav budov, případný výskyt parazitů či hlodavců, pořádek, bezpečnost nebo drogovou problematiku.
„Majitelé domů v případě odhalení nějakých problémů dostávají pokuty nebo musí nevyhovující stav, třeba rozbitá okna, napravit,“ řekl náměstek primátora Michal Mohr (SPD).

Největší problémy dělají v Husově ulici někteří nepřizpůsobiví obyvatelé dvou domů.
Vlastník bytu a domovník jednoho ze dvou kontrolovaných domů, Jiří Huml, Novinkám řekl, že vchod, ve kterém žije, je poměrně klidný. Nájemci ve vedlejším vchodě ale podle něj dělají pravidelně nepořádek a hlučí. Noční klid přitom ignorují.
„Jakmile přijdou sociální dávky nebo jiné podpory, tak se tady do brzkých ranních hodin dělá bordel, chlastá se a je to takový průchoďák pro feťáky. Prodává se tady fet,“ popsal Huml dění v problémovém vchodu.

Kontrola problémového vchodu
Až třikrát týdně je podle něj nutné volat policii, aby řádění neomalených sousedů uklidnila. „Potyčky tady občas bývají také. Není to tak dlouho, co tady na sebe naběhli s násadami a šli si vyřizovat účty,“ připomněl Huml nedávný incident.
Na první pohled byl vchod poměrně čistý, přítomnosti narkomanů napovídal jen zakrvácený obvaz. Huml namítl, že v úterý proběhl pravidelný úklid společných prostor. Dva dny po úklidu pak už podle něj bývají chodby opět značně zaneřáděné.

Nepořádek v jednom z vchodů domu byl na balkoně v mezipatře i ve sklepě.
Domovník se společně s majiteli bytů snaží problémové nájemníky z domu vystěhovat. „Některé vlastníky bytů ale dění v domě ani chování jejich nájemníků nezajímá,“ pokrčil rameny a dodal, že sám se odstěhovat z domu kvůli nepřizpůsobivým nájemníkům nechce.
Byt prý koupil za výhodnou cenu, po vystěhování by tedy musel do dražšího nájmu. „Pokud se to v nějakém časovém horizontu zlepší, tak je to ve finále dobrá investice,“ poznamenal Huml.

Nepořádek v jednom z vchodů domu byl na balkoně v mezipatře i ve sklepě.
Bezproblémový však není ani vchod, v němž sám žije, ačkoliv byty v něm obývají vesměs přímo majitelé bytů. Jeho soused z protějšího bytu rád hromadí věci. Balkon v mezipatře je zaplněný nejrůznějším harampádím, stejně jako sklepy.
„Balkon je součástí únikové cesty, neměl by tak sloužit ke skladování věcí,“ řekla za hasičský záchranný sbor novinářům Žaneta Švecová. Obyvatele bytu, který hromadí věci nejen na balkoně, ale i na chodbě a ve sklepech, na nevhodný stav upozornila. Muž slíbil, že nepořádek uklidí.

Největší problémy dělají v Husově ulici někteří nepřizpůsobiví obyvatelé dvou domů.
Kontrola úředníků vzbudila u některých obyvatel zájem. Někteří postávali na ulici a klábosili se sousedy, jiní zvědavě vyhlíželi z oken. K situaci v lokalitě se ale žádný z nich nechtěl redaktorovi Novinek vyjádřit.